19.10.2018

Lekkie jesienne lektury 8-latka: o piłce nożnej, pogodzie, szkole i zwierzakach


Nadeszła jesień. Wieczory stają się coraz dłuższe. Zyskujemy więcej czasu na lekturę. Oto kilka przystępnych tytułów do samodzielnego czytania na wiek wczesnoszkolny. Bardziej rozrywkowych, prostych, z przeciętnym humorem, ale i trochę objaśniających świat.

"Lamy do boju!" to zabawna, trochę rozwleczona w akcji książka, która opowiada o świecie piłki nożnej z przymrużeniem oka. "W piłce nic nigdy nie jest łatwe". Przybliża zakulisowe rozmowy piłkarzy, trenerów, ich zmagania ze sobą, zazdrość między graczami, podstępy, bójki, dużą rolę kibiców w doborze kadry: "cały kraj chce widzieć lamy na boisku", kłopoty menedżera.
Lamy to zwinne zwierzaki pogryzające trawę i koszulki, potrafią tańczyć, pływać w basenie, wymyślać fryzury. Tu zyskały rolę świetnych piłkarzy, bez których drużyna Anglii, po wielu perturbacjach, nie doszłaby do finału. Skrzydłowa Błyskawica, napastnik Bramkostrzał, bramkarz Ludo czy pomocnik Bomba to ci, bez których mecze narodowe Anglii są nudne.
Szczegółowo opisany został konflikt trenera Tima powołanego z ławki rezerwowych, który bardzo stresuje się nową rolą i nie widzi nic poza piłką, z dobrym przyjacielem Kairem, dla którego równie ważne jak piłka są wyścigi ślimaków:) i odszukanie swojego ojca. 

"Mistrzostwa Świata" powinny być czasem wielkiej radości dla piłkarzy, tymczasem autor pokazuje, z jak wieloma zmaganiami muszą się zmierzyć, ile trudności i kryzysów w drużynie pokonać, i "mimo przeszkód nie poddawać się".

Lamy do boju! Drużyna, która marzy o Mistrzostwach Świata
tytuł oryginału: Llamas go large
Scott Allen
ilustracje: Sarah Horne
tłumaczenie: Agata Byra
wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
liczba stron: 304



"Pogoda dla puchaczy. Jesień" - to krótka opowieść z perspektywy puchacza o życiu w lesie i zmianach, które następują z nadejściem jesieni. Bubuś, najbardziej rozgadany członek sowiej rodziny, przedstawiciel gatunku puchaczy (z łac. Bubo bubo) oprowadza młodego czytelnika po jesiennym lesie. W humorystyczny sposób opowiada o sobie i swojej rodzinie, o następujących w naturze zmianach, o usamodzielnianiu się puchaczy, i bliskich spotkaniach z mieszkańcami lasu (wiewiórki, dzięcioł, motyle).
Autor przemyca informacje z zakresu przyrody, ciekawostki o wpływie Słońca na pogodę, o chmurach, o zmianach czy następstwie pór roku, chlorofilu, fotosyntezie i zmianach kolorów liści jesienią.

W ten krótki, przystępny sposób mali przyrodnicy poznają opowiadanie o gatunku puchaczy i ciekawostki pogodowe-przyrodnicze. A także możliwość pobierania kodów i podglądania ciekawostek w internecie. W sam raz do samodzielnego odkrywania.

Pogoda dla puchaczy. Jesień
Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2018
liczba stron: 80





"Szkoła trzęsiportków. Magiczny chomik" to kolejne przygody pełnych wyobraźni dzieciaków z klasy 2b. Trzy opowiadania napisane krótko, zwięźle, z poczuciem humoru i stylem przemawiającym do rówieśnika- odbiorcy samodzielnie czytającego.
Dzieciaki z 2b mają dużo pomysłów i wytłumaczeń na to, co się wokół nich dzieje. Kiedy opiekują się chomikiem, są w stanie przyporządkować mu wiele niecodziennych umiejętności, i poprzeć to odpowiednimi argumentami. Kiedy Maks spodziewa się rodzeństwa i chodzi podenerwowany z plecakiem blisko siebie, bo chce błyskawicznie być o tym fakcie poinformowanym, wnioskują prosto: jest robotem. Kiedy Ewka połyka muchę, wszystko wskazuje na to, że też zmieni się w muchę, albo w żabę, albo...

Pomysłowość tych zgranych i dowcipnych dzieciaków bardzo wzbogaca ich więzi towarzyskie i sprawia, że w klasie nie ma nudy. Za to dobrze, że są dorośli, którzy potrafią racjonalnie wytłumaczyć dziejące się przygody. To kolejny przystępny dla samodzielnych początkujących czytelników tytuł w serii "Szkoła trzęsiportków" (Duch w toalecie).

Szkoła trzęsiportków. Magiczny chomik
Pamela Butchart
ilustracje: Becka Moor
wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
liczba stron: 112




Głupotki, humorystyczne podejście do zwyczajów i zachowań zwierzaków domowych znaleźć można w "Zabawnym życiu zwierząt domowych". Fakty, których być może nie da się wykorzystać przy odrabianiu pracy domowej, czy realizacji projektu przyrodniczego. Ale zdecydowanie da się wyczytać to i owo, by pośmiać się z kolegą czy z rodzeństwem. Nieważne, czy dziecko bardzo lubi zwierzęta, czy mniej, jeśli umie się śmiać, doceniać wartość kreski, przekręconego słowa, dziwnego zdania umieszczonego w dymku, myśli, którą wypowiada chomik czy kot, znajdzie tu coś dla siebie.

Całkiem sporo tu ciekawostek, nazw rzadko spotykanych gatunków, "odkrywczych faktów" i dziwnych informacji, które skutecznie zajmują czas. Bo napisane i zilustrowane w bardzo przystępny i wygodny dla dziecka w wieku szkolnym. Nie jest też ważna kolejność czytania, więc można z kolegą na przerwie otwierać w dowolnym miejscu i zaśmiewać się z tarcia psią pupą o dywan, nurkującego ogara homarowego, rysunków ludzi upodabniających się do swoich zwierzaków, lub konstrukcji, które ułatwiają przemieszczanie się zwierzaków. Dziecko znajdzie tu też sposoby, jak zastosować szantaż emocjonalny wobec rodziców, którzy nie chcą się zgodzić na zwierzaka w domu:) I podstawowe fakty nt. karmienia, potrzebnych gadżetów i wymagań/potrzeb zwierząt.

Zabawne życie zwierząt domowych
tytuł oryginału: The Funny Life of Pets
James Campbell
ilustracje: Rob Jones
wydawnictwo Wilga, GW Foksal, Warszawa 2018
liczba stron: 240

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...