16.04.2018

5 lekkich lektur dla ucznia na wiosnę


Coraz więcej czasu w końcu można spędzać na świeżym powietrzu, i coraz lżejszą lekturę czytać na ławce w parku. Chciałbym dzisiaj wspomnieć o kilku pozycjach dla dzieci w wieku szkolnym, których akcję czyta się w mig odpoczywając od piłki czy rowera. Książki łączy wartka akcja, lekki język, mały poręczny format, przygoda, wspólne pasje.

1. "Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu"
Nieustraszony Profesjonalny Poszukiwacz Przygód w kapeluszu na głowie, z zapakowanymi kanapkami, rozpoczyna swoją pracę, otrzymuje pierwsze poważne zlecenie. Właścicielka sypiącego się ze starości muzeum - panna Gnatek zwróciła się o pomoc do detektywa Pingwina i jego współtowarzysza Colina, którym nie straszne przygody i odkrywanie sekretów. Zamyka tego dnia drzwi sypiącego się muzeum, żeby zająć się tylko poszukiwaniem skarbu. Obiecuje za to podzielić się swoim bogactwem. Razem pokonują kolejne etapy. Słyszą dziwne niepokojące odgłosy. Szyfrują przejście ukryte pod literą "X". Podróżują na aligatorze. Sterczą uwiązani nad przepaścią. Pingwin działa sprytnie, wzorując się na bohaterach, o których czytał, szyfruje kod, rozwiązuje zagadki, wpada w tarapaty, niejednokrotnie będąc na krawędzi życia. Pochłonięty odgadywaniem zagadek i przeżywaniem przygód nie ma czasu na upragniony lunch. I już już wydaje się, że może pochwalić się pierwszym sukcesem, gdy dowiaduje się od niepozornej przyjaciółki z gołębiem na głowie, że... dał się łatwo wpuścić w kanał O'Chuliganom. Jak wybrnie z tej sytuacji?

To kolejna (po serii Biuro Lassego i Mai, Detektywi z Tajemniczej 5) udana książka dla młodych detektywów, z porcją humoru sytuacyjnego i graficznego, prężną i ciekawą akcją, sympatycznie ucharakteryzowanymi bohaterami (zwłaszcza O'Chuligani). Na uwagę zasługują ilustracje, ekstra poczucie humoru Colina pająka, który towarzyszy Pingwinowi w śledztwie, zna kung-fu i nie waha się używać swojej siły. Zaskakujący zwrot akcji. Doskonała przygoda. Czekamy na kolejny tom: "Detektyw Pingwin i forteca tajemnic", który ukaże się w październiku.Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu
tytuł oryginału: Mr. Penguin and the Lost Treasure
Alex T. Smith 
przekład Piotr W. Cholewa
wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
liczba stron: 208

2. "Dziewczyny kodują. Kod przyjaźni"
To pierwsza część serii New York Timesa, w której szkolne i domowe przygody dziewcząt z klasy szóstej przeplatają się z praktyczną wiedzą nt. programowania. Akcja opowiadana dzieje się w przeciągu kilku dni, podczas których główna bohaterka- Lucy, chce nauczyć się kodowania, by stworzyć aplikację, mającą pomóc w usprawnieniu życia jej chorego wujka. Po pierwszych zajęciach jest lekko zrezygnowana, nie tego się spodziewała. Z dnia na dzień dzieją się dziwne rzeczy, które w rezultacie pokazują jej, czym jest kodowanie krok po kroku, co jest jego podstawą, czego musi się nauczyć, jak wygląda zaszyfrowana informacja. Konkretne treści (dane wejściowe i wyjściowe, instrukcje warunkowe, zmienne, pętle) i podstawy języka wplecione są w fabułę opowiadania, w którą zaangażowana jest bystra uczennica, jej koleżanki, nauczycielka pani Clark, starszy brat Alex.

To książka dla dziewczyn, które chcą się uczyć języka kodowania, nie boją się próbować uczyć nowych rzeczy, chcą tworzyć fajne rzeczy, spotykać ludzi i dobrze się bawić. Wpierana przez organizację Girls Who Code założoną w Stanach Zjednoczonych przez Reshmę Saujami.

Dziewczyny kodują. Kod przyjaźni
Stacia Deutch
wydawnictwo Wilga, GW Foksal, Warszawa 2018
liczba stron: 144


3. "Ogóras"
To książka dla miłośników pojazdów, którzy lubią wiedzieć, o czym rozmawiają podczas jazdy czy czekając na parkingach. Sięga czasów PRL, kiedy pasażerów woziły ogórki, nysy, tarpany czy syrenki. Główny bohater Ogóras jest pojazdem pana Tomka, wozi grupy turystów, lubi kiedy pan Tomek opowiada o atrakcjach turystycznych, lubi tez jego syna, który z dziecięca pasją zasiada za kierownicą. Ogóras w charakterystycznym kształcie parówki czy właśnie ogórka, przeżywa sporo emocji, związanych z podśmiewaniem się z niego, z uznaniem, że potrafi czytać, czy z sympatią pięknej syrenki w muzeum. Ma swój styl, wdzięk, niezawodną klasę, powoli ale z siłą i elegancją przewozi ludzi, otwarty na przygody, rozmowę, zdolny do uczuć. 
To przekrój osobowości aut, odrobina humoru i refleksji. Na uwagę zasługują ilustracje Joanny Gębal, które oddają estetykę czasów, w których dzieje się akcja.Ogóras
Eliza Piotrowska
ilustracje: Joanna Gębal
wydawnictwo Wilga, GW Foksal, Warszawa 2018
liczba stron: 80

4. "Szkoła trzęsiportków. Duch w toalecie" to seria codziennych przygód uczniów klasy 2b. Żeby przetrwać szkolny czas, chłopcy i dziewczyny mają dużo pomysłów na nudę i urozmaicenie wspólnie spędzanego czasu. Jedni wracają mokrzy z łazienki, jakiś duch straszy ich i chlapie wodą. Inni próbują przepowiadać niedaleką przyszłość przy pomocy trampka, i nawet sprawdzają się przepowiednie-dowcipy (magiczne sztuczki Maksa nie znajdują jednak uznania w szkolnym środowisku, musi się z nich tłumaczyć). Jeszcze innym razem dywan, który leży w klasie, robi uczniom psikusy, ukochane mrówki, które przyniosła Ewka wykonały kawał roboty i wywołały dużo drapania i śmiechu uczniów.   

Zabawne zdarzenia uczniów drugiej klasy spodobają się rówieśnikom. Ilość tekstu, zabawna grafika, humor postaci, spodobają się i pochłoną młodego czytelnika. Wkrótce kolejna książka w serii pt. Rekin w basenie.Szkoła trzęsiportków. Duch w toalecie
Pamela Butchart
ilustracje: Becka Moor
wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
liczba stron: 90

5. "Horse Club. Wielki sekret"
Sarah niedawno przeprowadziła się z Nowego Yorku do Lakeside. Opiekuje się koniem od pani Edith Jacobs. W posiadłości ze szkółką jeździecką zaprzyjaźnia się z grupą dziewcząt zakochanych w jeździe konnej, swoich zwierzakach i przyrodzie (Hannah, Lisa, Sofia). Przypadkiem odkrywają tajemniczą skrzynkę z mapą, zakładają tajny klub, którego misją jest przyjaźń, wsparcie i odważne podejmowanie wyzwań. Ich uwagę przyciąga dziwne pojawienie się w okolicy chciwego biznesmena, zarozumiałego sąsiada Anthony'ego Michaels'a i jego niecny plan wycięcia lasu Peppertree. Dziewczyny razem zaplanują działanie, żeby przeszkodzić mu w planach budowania hotelu. Potrzebują tylko wsparcia osoby dorosłej, żeby być poważnie potraktowane. Ich odwaga, siła przyjaźni i wspólne działanie w słusznej sprawie kończy się sukcesem.
Dla miłośniczek pięknych koni, figurek Schleich, zabawy w tajemne sekrety.
Wkrótce druga część pt. "Niezwykła więź", a po niej kolejne: "Turniej marzeń" i "Wspaniały dzień".Horse Club. Wielki sekret
tytuł oryginału: The Secret of Horse Club
Emma Walden
tłumaczenie: Lilianna Fabisińska
opracowanie graficzne AMMET Studio, Łódź 2018
liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...