14.04.2018

Bazyliszek


Fantastyczna sprawa powstaje za sprawą wydawnictwa Granna. Znane legendy zyskują nowe barwy, zostają wydane jako gry. Super pomysł na poznanie, przypomnienie i utrwalenie tych najbardziej popularnych w polskiej kulturze.  

W instrukcji przybliżona została historia Bazyliszka, można przeczytać ją dziecku, żeby wprowadzić w klimat gry. Bazyliszek jest na tyle charakterystyczny i ciekawie przedstawiony (grafika ekstra), że nie da się nie zainteresować nim. Tylko nie patrzcie w jego oczy, żeby nie zamienił was w kamień! Lepiej podsuńcie mu wypolerowaną tarczę albo lustro:)

Sama mechanika gry skupia się na kilku wybranych elementach. Gracze wchodzą do podziemi, gdzie ukryty jest Bazyliszek. Jednocześnie przemierzają podziemia i komnaty. Jedną ręką odsłaniają kartę komnat. Po jej odkryciu decydują, czy zabrać ją do siebie i położyć zakrytą (zapamiętać, co już jest), czy zostawić odsłoniętą. Tu potrzebne jest skupienie i pamięć, ponieważ:
- 2 takie same karty, które są swoimi odbiciami lustrzanymi, dają 5 punktów,
- każda pojedyncza karta daje 1 punkt,
- 2 takie same karty dają na koniec rundy 0 punktów! (gracz staje się ofiarą bazyliszka i traci wszystkie zdobyte karty komnat). 
Wyniki po zakończeniu rundy zaznacza się przesuwając własny pionek na planszy punktacji. Druga runda przebiega w ten sam sposób (łączy się drugi stos kart z niezdobytymi i odrzuconymi kartami). Zwycięża gracz z największą liczbą punktów. Po przekroczeniu 40 punktów na planszy gracz dostaje żeton z punktami.

Grając z dziećmi pierwszy raz, w zróżnicowanym wiekowo gronie, albo z dziećmi w wieku przedszkolnym, na dobry początek i ku większej radości wyrównania szans, dobrze jest rozdać po 1-2 tarcze, które pozwalają na odrzucenie źle dobranej karty. Warto też przed rozpoczęciem gry pobawić się z lusterkiem. Lustrzane odbicie i symetria rysunków na kartach to coś ekstra, fajny edukacyjny atrakcyjny motyw. Warto popatrzeć na karty z lusterkiem, przyjrzeć się symetrycznemu odbiciu. A potem znajdować pary takich samych kart, symetrycznych, albo różnice między tymi najbardziej podobnymi.

Gra zawiera 90 kart komnat, przebiega w dwóch rundach, podczas jednej rundy korzysta się z 45 losowo dobranych kart ułożonych na stole. Wymaga skupienia, dobrej pamięci, podejmowania słusznych decyzji, refleksu. Wyzwala emocje podczas wyprawy podziemiami i z obawy przed spotkaniem z Bazyliszkiem. Zbierane karty różnią się naprawdę niewielkimi szczegółami, wzrok musi być niezwykle czujny, czy dobierać je do siebie, czy zostawiać, i często płata psikusy. 

Polecam pierwszy tytuł serii. Mam nadzieję na kolejne równie udane, atrakcyjne w przekazie i formie dla młodych odbiorców i rodzin.


Bazyliszek
Jan Madejski
ilustracje: Grzegorz Molas
wydawnictwo Granna, Warszawa 2018
zawartość pudełka: plansza, 5 żetonów o wartości 40 punktów, 90 kart komnat, 5 pionków postaci, 10 żetonów kart, instrukcja,
dla 2-5 osób, wiek 6+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...