"Łapcie wolność, trzymajmy ją razem mocno, żeby nie zwiała". Oto szósta część w serii Ale historia... która potrafi wciągnąć i niejednokrotnie zaskoczyć. Wiedzą o tym uczniowie kapitalnego nauczyciela pana Cebuli, przekonuje się o tym czytelnik, za każdym razem, gdy pochyla się nad nowym wycinkiem historii w tej serii.
"Mamy niepodległość" to tytuł opisujący sytuację Polski XIX i XX wieku. Uczniowie przenoszą się w nie tak odległe czasy, by przekonać się, jak potoczyły się losy kraju, jak i dlaczego tak mozolnie klarowała się sytuacja ku wolności? Czy Polska zawdzięcza wolność sobie, powstaniom, współpracy narodu, czy stała się wolna dzięki sytuacji międzynarodowej, przypadkowi, determinacji, sztuce dyplomacji?
Uczniowie oprócz tradycyjnego badania historii i obserwowania faktów, mają dodatkowy plan odnalezienia monet, które powstały z regaliów, i dzielą się na dwie grupy (jedni chcą je znaleźć, by zmienić bieg historii i monety przeznaczyć na broń dla powstańców, inni, na korony). Tradycyjnie, badając historię i przyglądając się jej wpadają na różne osoby, np. spotykają dzielną Emilię Plater, bohaterkę powstania listopadowego, Józefa Piłsudskiego i jego Psa, (uwięzienie go i drogę do dowództwa), uczestniczą w zabawie z Cyganami. Obserwują proces wypierania języka polskiego przez zaborców, zapominania o Polsce, chylenie się ku całkowitemu upadkowi kraju, Wielką Wojnę 1914-18, wywożenie obywateli polskich na Sybir, walkę utworzonych we współpracy z Austro-Węgrami legionów przeciwko Rosji. W końcu nieporozumienia zaborców, abdykacje cesarzów i drogę do wolności. I kiedy ktoś z dawnych mieszkańców wypowie hasło "mamy niepodległość", wtedy uczniowie mogą wrócić do szkolnych ławek.
A po takich przygodach, spotkaniach, obserwacji codziennych zmagań, pan Cebula z emocji poczynań swoich uczniów, w czym biorą udział i na jakie niebezpieczeństwa się narażają, tradycyjnie rozbiera się ze swoich wielu warstw ubrań, a Ola, pilna i bardzo aktywna uczennica, po powrocie z wyprawy, ma w końcu odwagę przyznać się rodzicom do tego, że trenuje ju-jitsu, a nie balet:)
Kolejny super udany tytuł, z porcją humoru uczniów i rysunków komiksowych Artura Nowickiego, ze skutecznie przemyconymi przez autorkę faktami i datami z historii.
Ale historia... Mamy niepodległość!
Grażyna Bąkiewicz
ilustracje: Artur Nowicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2018
liczba stron: 224
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz