9.10.2018

Czytam sobie z kotylionem


Seria "Czytam sobie z kotylionem", to urozmaicenie znanej czytelnikom serii "Czytam sobie". Tytuły ukazujące się z tym hasłem omawiają kawałek historii i zostały wydane z okazji obchodów 100-lecia odzyskania  niepodległości Polski. Znani autorzy i ilustratorzy, dostosowanie formatu, treści i ilustracji do młodych odbiorców, ma na celu samodzielne czytanie i myślenie, i poznawanie ludzi, którzy budują swoje społeczeństwo i historię.

Bohaterowie tych książek są związani z niepodległością, patriotyzmem. To ci bardzo mniej lub bardziej znani, dobrze przywołani w pamięci, którzy stanowią wzór dla współczesnych. Historie opowiedziane są z ich perspektywy. Historie ludzi zwykłych w ich codziennym życiu, a jednocześnie niesamowite w postawie, myśleniu i działaniu, oddani słusznym sprawom.

1. "Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy". Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy to symbol dobrobytu i spełniających się marzeń o luksusach ludzi II RP. To dobra lekcja wytrwałej i kreatywnej pracy. Pięknie zilustrowana i opowiedziana historia pokoleń rodziny oddanych uczciwej pracy w handlu,  a przez to służbie ojczyźnie. Ewenement na czasy końca XIX i początku XX wieku: szycie ubrań na miejscu na wiele rozmiarów, wysyłka zamówień, doradztwo, asortyment o doskonałej jakości, dbanie o sprawy socjalne i dokształcanie swoich pracowników.

A wszystko zaczęło się od Anieli, której tata polecił budowanie Polski poprzez solidną pracę- prowadzenie sklepu. Bardzo odpowiedzialnie podjęła się tego zadania. Sklep rozrósł się w ogromny "jak nieznane miasto" Dom Towarowy, zawieszał działalność na lata wojny, niszczony, a w latach 50. zamieniony przez władze na Centralny Dom Dziecka, Dom Obuwia, w końcu na magazyn państwowy. Przetrwała pamięć o nim w rodzinie. Nowe pokolenie Jabłkowskich po latach wywalczyło w sądzie własność do niego i znów przy ulicy Brackiej 25 w Warszawie będzie ten Dom.
Tak nowoczesny biznes wyprzedził swoją epokę, okazał się doskonałym pomysłem i wzorcem dla innych. Ciekawe, jaki będzie ten odbudowany?



2. "Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim". Pianista, polityk, dyplomata i społecznik, nietypowe połączenie pasji niezwykłego człowieka- Ignacego Paderewskiego. Jego trudne i ubogie dzieciństwo, bez mamy, pod władzą zaboru rosyjskiego. Dorosłość i skuteczna walka z przeciwnikiem, ale nie bronią, a łagodzeniem obyczajów muzyką i osobowością, wytrwałą i ciężką pracą.

Postać końca XIX wieku. Rudowłosy, o bujnej czuprynie "Lew Paryża", znany i kochany Padi, niczym współczesny Michael Jackson czy Christiano Ronaldo. Muzyk, który został premierem Polski, "pomógł krajowi odzyskać niepodległość i wrócić na mapę Europy". Uczył się na swoich błędach, nie żałował bisów dla publiczności, grał nawet z kontuzjami palców, a słuchacze Europy, Azji, Ameryki wychodzili zadowoleni z koncertu i mieli w głowie jego utwory, wiedzę o Polsce i praktyczny wkład w ratowanie ofiar wojny. Świetna postać.



3. "Mój pan woła na mnie Pies". Nie byle jaki to Pies, bo jego pan nazywa się Józef Piłsudski. Opowiadanie historii z perspektywy Psa to ciekawy zabieg autora na przemycenie kawałka historii dla młodych odbiorców. Lekkość opowiadania i humor, a wspominana postać i czasy nie byle jakie.

Dzięki głównemu bohaterowi- zwierzakowi, dziecko poznaje skrawki historii: kim był Józef Piłsudski i jego rodzina, jakie ważne funkcje wykonywał, Przy okazji padają ważne i trudne słowa wyjaśniane w słowniku: Belweder, marszałek, depesza, szarogęsić się, itd. Pies Józefa Piłsudskiego to mądry, bystry bohater. Wierny przyjaciel rodziny, doskonały pomocnik. Jest tam, gdzie trzeba, a jego nos wywęszy najbardziej podstępnego, choć zaufanego gościa.



4. "Nie było telefonów" to lekkie, zabawne opowiadanie o pewnej rodzinie, z nutką historii w tle. Marylka głowi się nad sytuacjami związanymi z Krzyżakami. A w szkole obchodzi Dzień Kogo Chce. Uczniowie mają ustalić coś sensownego, i mają sporo pomysłów na ten dzień. Wygrywa jednak stary telefon i rozmowa z Julianem Ochorowiczem, który podkreśla szczęście współcześnie żyjących w wolnym kraju dzieciaków (to on udoskonalił działanie telefonu, był prekursorem radia i telewizji). Ale jest i normalna rozmowa przez telefon z tatą, żeby w końcu wyjaśnił to i owo nt. Łokietka, zajmowania polskich terenów przez zakon krzyżacki. 

Ilustracje wykonała Iwona K. Kalitan-Młodkowska, zachwycona historią bohaterki, pomieszaniem przeszłości z tereaźniejszością, ukazaniem kontrastu między myśleniem dzieci i dorosłych !



5. "O Zofii, co zbierała kolory" to biografia słynnej artystki XX wieku. Jej zmagania z napotkaną rzeczywistością. Malarka - kobieta, która miała swoją pasję i marzenia i wiedziała czego chce i jak dopiąć celu (rozpoczęła studia przebrana za mężczyznę). "Kobieta-rakieta", jakich niewiele. Dzięki niej możemy oglądać pięknie kolorowych w intensywnych barwach górali, krakowiaków, polskich królów.

Barwna grafika Maćka Blaziaka, który oddał po części szaleństwo kolorów mistrzyni Zofii Stryjeńskiej.



Aniela i inni. O domu towarowym Bracia Jabłkowscy
Cezary Łazarewicz
ilustracje: Aleksandra Artymowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 64, poziom 3




Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim
Brygida Grysiak
ilustracje: Jagna Wróblewska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 48, poziom 3




Mój pan woła na mnie Pies. O psie marszałka Józefa Piłsudskiego
Jan Ołdakowski
ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 64, poziom 3

Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazcach
Jan Wróbel
ilustracje: Iwona Kazia Kalitan-Młotkowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 64, poziom 3




O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej
Angelika Kuźniak
ilustracje: Maciek Blaźniak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 48, poziom 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...