20.10.2018

Axio


Uwielbiam takie logiczno-strategiczne, w dodatku eleganckie i estetyczne gry. Grałam w podobną nagradzaną wielokrotnie wersję z rodziny Ingenious pt. Geniusz (wyd. w 2004 roku). Axio jest równie przyjemne i warte nagród, ale różni się kilkoma szczegółami i zostało wzbogacone o nowe elementy: piramidki. Elementy kuszą kolorami i przyciągają wzrok nie tylko rodziców.

Jak grać?
Każdy z graczy losuje 5 płytek z worka, po wyłożeniu na planszę zawsze dobiera płytkę. Płytkę wykłada na planszę w dowolnym miejscu obok już wyłożonych lub na izolowanych polach. Symbole nie muszą się ze sobą łączyć. Za pasujące do wyłożonej płytki elementy (przyległe kolory) w linii prostej liczymy punkty (pomijając tę właśnie wyłożoną). 



Jeśli  po wyłożeniu płytki uda się stworzyć wyizolowane pole, czyli 1 kwadrat z każdej strony otoczony innymi płytkami lub brzegiem planszy, dodatkowo umieszczamy na tym polu piramidkę. Zyskujemy za nią punkty, za każdy kolor, który styka się bokiem z piramidką.


Zdobyte punkty za każdym razem zaznacza się na torze punktacji. Tor mógłby mieć wgłębienia, sześciany nie zsuwałyby sie tak łatwo. Nie chodzi tu o rekordy bicia zdobywanych punktów, bo na koniec liczy się najsłabszy wynik każdego gracza, z którego najlepszy wygrywa, więc kluczem do zwycięstwa jest równomierne punktowanie wszystkich kolorów. Kiedy gracz dojdzie do końca toru, otrzymuje dodatkową turę. I to jest najtrudniejsza w grze sprawa (choć ośmiolatki nie mają z tym większej trudności), najpierw początkujący gracze muszą zrozumieć znaczenie równomiernego zdobywania punktów w poszczególnych kolorach, i wystrzegania się pędu w jednym kolorze do końca planszy:). Trzeba też spoglądać na plansze punktacji innych graczy, żeby wiedzieć, który kolor w danej rundzie pozyskiwać. Trzeba grać o punkty dla siebie i starannie blokować innych.


Dla kogo?
Axio sprawdzi się w graniu rodzinnym (doskonała!!!), na wiek od wczesnoszkolnego po rodziców, ale i dziadków. Sprawdzi się też w gronie rówieśników (od 8 r.ż., którzy chwytają w mig zasady) jako pożyteczna i wymagająca łamigłówka ćwicząca myślenie logiczne i strategiczne, zmysł obserwacji, kombinowanie, planowanie. Czas płynie przy niej szybko i przyjemnie, zwłaszcza w rozgrywkach 3-4 osobowych, a więc jest idealna dla rodzin. Emocjonuje zwłaszcza w końcowym etapie, kiedy jednym sprytnym ruchem można zdobyć wiele punktów lub zablokować przeciwników i odwrócić bieg przewidywanego wyniku.

Elementy:
Tekturowa gruba plansza (na trzy różne rozgrywki w zależności od liczby graczy: biała 9x9 pól dla 2 graczy, biała i jasnoszara 11x11 pól dla 3 graczy, biała, jasnoszara i ciemnoszara 13x13 pól dla 4 graczy). Tekturowe prostokątne estetyczne dwuelementowe płytki z 5 kolorami i 5 rodzajami kształtów. Plansza punktacji dla każdego gracza i śliczne sześcienne kolorowe znaczniki oraz piramidki.



Axio
Reiner Knizia
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
dla 2-4 graczy, wiek 8+
zawartość opakowania: plansza, 100 płytek, 20 piramid, 4 plansze punktacji, znaczniki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...