29.10.2016

Opowiem ci, mamo, co robią statki


Przepiękne bogactwo statków, łodzi, wypraw po rozległych i niezmierzonych oceanach. Kolejne cudo dla małych fanów statków (9 część w serii). Zachwyt dzieci, doglądanie, podglądanie, wyszukiwanie szczegółów. Bardzo lubimy tę serię, i nie jesteśmy w tym oryginalni. Kartonowe wydanie książki jest obowiązkowe, bo zwykłe kartki nie wytrzymałaby tej częstotliwości zaglądania, a bloki (samoloty, auta, pszczoły, narzędzia) rozpracowywane są z ogromną przyjemnością i zapałem twórczym.

Narysowane przez Artura Nowickiego statki zachwycają różnorodnością i charakteryzacją. Od starych egipskich czy chińskich łodzi napędzanych wiosłami, przez cudne historyczne żaglowce znanych odkrywców (od Marco Polo do Jamesa Cooka), do współczesnych wielkich kontenerowców, promów, lodołamaczy. Akcje dzieją się na spokojnych jeziorach (żaglówki "bielą się wspaniale"), rzekach, w portach, na oceanach (bitwa piratów), pod wodą (spoczywające wraki), na przystani (wenecka gondola gra w karty z Mewą, katamaran rzuca kośćmi, w tawernie słychać dźwięki gitary).

Statki są oczywiście ucharakteryzowane. Mają wąsy, oczy, zęby, chustki na "głowach", grają, odpoczywają, chorują. Jest oczywiście miejsce na wyszukiwanie uciekających szczurów, szukanie różnic ukrytych w ilustracjach, rozwiązywanie zagadek. A po wszystkich tych miejscach oprowadza nas wojskowa Mewa. Zdaje się, że chodzi o ten okręt? Dodatkowo poznamy trochę zwierząt zagrożonych przez wzmożony ruch i obecność człowieka na wodach, pięknych i dostojnych, które spokojnie żyją w wodach nadając im niepowtarzalny urok.


Blok rysunkowy to masa pomysłów na twórcze spędzenie czasu w tematyce statków. Dziecko nauczy się krok po kroku, jak rysować statek, kuter, żaglowiec czy okręt. Poprzez połączenie kropek pozna mapę świata. Zagra w grę planszową w morskim klimacie. Pokoloruje według kodu ukryty symbol w łodzi wikingów czy wspaniały żaglowiec oświetlony latarnią.
Wykonując zadania poćwiczy małą motorykę z ogromną fascynacją i zaangażowaniem. Np. załaduje towary na statek, rozmieści ludzi na pokładzie, zaprojektuje piracką banderę. Dodatkowo pozna wiele ciekawostek nt. okrętów szpitalnych, wraków, rosyjskich popowek, liczenia czasu wachtami. Potrenuje czytanie słów od tyłu zaszyfrowanych w liście ukrytym w butelce.

Kartki z możliwością wydzierania i dzielenia się z innymi. Co druga do zagospodarowania według własnego pomysłu lub propozycji skorzystania z ciekawostki opisanej na dole.Twórcze dziecko wykorzysta je i zagospodaruje z wielką satysfakcją.

Zarówno książka, jak i blok pobudzają wyobraźnię, poszerzają horyzonty, sprawiają, że zainteresowanie światem wzrasta i fascynuje. Statki bawią, cieszą, pomagają twórczo spędzić czas, pokazując bogactwo i cudowność świata.

Opowiem ci, mamo, co robią statki
Marcin Brykczyński
ilustracje: Artur Nowicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba kartonowych kart: 28

 
Statki. Blok rysunkowy
Artur Nowicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...