28.10.2016

Tytus Romek i A'Tomek. Poznaj historię hymnu Polski

Czy jest jeszcze dziś ktoś, kto ma choć odrobinę ochoty na "oleum patrioticum"? Święto niepodległości przecież się zbliża. Na szczęście książka jest ok i nie ma w niej politycznych paskudztw.

O tym, jak powstawał hymn Polski, ile wysiłku w układanie go musiał włożyć autor, jak pomagali mu w tym sławni bohaterowie: Tytus, Romek i A'Tomek, gdzie byli i kogo odwiedzili, możecie przeczytać w niniejszym komiksie.  

W zabawny sposób w komiksowej formie przybliżona została historia powstania hymnu, postacie historyczne i miejsca, które zostały upamiętnione w hymnie, a dla współczesnego odbiorcy hymnu nie do końca zrozumiałe i jasne. Każde zdanie hymnu jest rozłożone na czynniki pierwsze, przy pomocy popularnych bohaterów zyskuje, a nawet proponuje bardziej atrakcyjne formy. I tak z bohaterami poznamy: Józefa Wybickiego, carycę Katarzynę II, Tadeusza Kościuszkę, generała Henryka Dąbrowskiego. Znajdziemy się w środku doniosłych wydarzeń: przysięga na krakowskim rynku i bitwa pod Racławicami w 1794 r., rozbiór Polski, formowanie się legionów we Włoszech. Z dowcipem przedstawiony jest autor hymnu, który próbuje sklejać słowo po słowie, a komiksowi bohaterowie pomagają mu w tym najlepiej jak potrafią. W rezultacie słowa hymnu krzepią i mobilizują naród. Śpiew pobudza patriotyczny zachwyt i odciąga od świadomości zbliżającej się śmiertelnej walki. Aż do 1812 r. kiedy to "wizja Mazurka Dąbrowskiego skończyła się, Bonaparte został pokonany przez Rosjan i zimę". Do słów potrzebna była melodia, ta z mazurka rzeczywiście się sprawdziła.Generał Dąbrowski z wrażenia aż napisał do J. Wybickiego: "często ją sobie nuciemy z winnym szacunkiem dla autora".
Dziś z 6 ułożonych zwrotek zostało 4, poprawione (bo oryginał pisany "w szale natchnienia" pozostawiał wiele do życzenia), nadal wyśpiewywane ochoczo, lecz często bez zrozumienia. Dzięki tej książce może choć trochę przyczyni się do zmiany na lepsze.

Urocze zdjęcie nr 1 pochodzi ze strony TRiA.

Tytus Romek i A'Tomek. Poznaj historię hymnu Polski
Henryk Jerzy Chmielewski
wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2016
liczba  stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...