15.06.2016

Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia


Wiadomo, że książka to nie to sam, co wspólne majsterkowanie z tatą. Ale i tu można pobawić się zabawkowymi narzędziami albo wgłębić się w świat Daniela de Latoura i opowiadać o narzędziach.

A opowiedzieć może sporo, bo seria "Opowiem ci, mamo" jest bogato zilustrowana i mocno pobudza wyobraźnię do działania, uczy nazewnictwa, mobilizuje do poszukiwań, wytężania umysłu i proponuje dobrą zabawę. Uosobione narzędzia osadzone są w różnych sceneriach, mimowolnie układają się historia za historią, bohaterowie ożywają, działają i ciągle są w akcji. Krótkie wierszyki napędzają akcję, wskazują na głównych bohaterów i ich działania. Tekstu jest zdecydowanie więcej niż w samolotach czy autach (na plus, bo dobrze jest mieć się czym podeprzeć). Bohaterami są: kombinerki, drut stalowy, młotki, pilniki, klucze, wkrętarka, i inni. Książka mocno wzbogaca słownictwo, pokazuje różnorodność narzędzi wykorzystywanych w ogródku, warsztacie samochodowym, zakładzie rzeźbiarskim czy u lutnika. Prezentując jednocześnie poszczególne zawody i specyfikę ich wykonywania w sposób humorystyczny i bardzo przystępny. Ilustracje pana Daniela de Latour, wiadomo, fajowe napędzają i mocno ożywiają ten świat.

Oprócz rozkładówki wydany został też "Narzędziowy blok rysunkowy", w którym można "praktykować" zdobytą z książki wiedzę, pogłębiać ją dzięki zawartym tam ciekawostkom (czym jest cyklina, binda, kamienne pięściaki). Zmierzyć się z zadaniami: rysować obcęgi, wkrętarki, zapełniać niedokończone obrazy powieszone przez młotek, kolorować mieszkańców garażu czy warsztat lutnika, łączyć kropki, poznawać pisownię słów związanych z narzędziami, odszukiwać właściwe nazewnictwo. Bawić się, poznawać, utrwalać, ćwiczyć motorykę i pamięć.

Książkę i blok można czytać i ćwiczyć oddzielnie, ale razem stanowią fajną całość. Całkowite zanurzenie w ten świat, poznanie i zastosowanie nie tylko młotka i śrubokręta, ale wielu innych narzędzi, których na co dzień raczej nie mamy okazji używać. To dobra zabawa i przyjemna nauka w jednym.


Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia
Izabela Mikrut
ilustracje: Daniel de Latour
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 28

Narzędziowy blok rysunkowy
Joanna Wajs
ilustracje: Daniel de Latour  
wydawnictwo Nasza Księgarnia,Warszawa 2016
liczba stron:  64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...