16.06.2016

Elementarz dla dzieci z dysleksją


Podoba nam się poznawanie liter, wyszukiwanie ich w słowach, sylabowanie i składanie całych słów, by przeczytać ciekawostkę o życiu zwierząt czy ludzi. Tak właśnie zbudowany jest "Elementarz". Wprowadza stopniowo w świat liter, nie szokuje nadmiarem tekstów, poleceń, czy kolorystyką. Stonowany, "spokojny", ułożony według stopnia trudności, przyjemny w odbiorze.

Stopniowanie trudności od szczegółu- pojedynczej literki, przez wyszukiwanie jej w słowie, a potem w tekście. Jedno polecenie powtarzające się do poznawanych liter, żeby ćwiczyć wyszukiwanie wzrokiem litery w tekście, który obrazek zaczyna się od litery "a", a potem wyszukiwanie jej w słowach w tekście. Tekście, który podoba się małemu czytelnikowi, bo zawiera jakąś ciekawostkę, opowiada o czyimś życiu. Co jakiś czas pojawia się odskocznia od czytania w formie zabawy czy ćwiczenia na koncentrację: narysuj na plecach literę, a ja spróbuję ją odgadnąć, albo zamknij oczy i wyobraź sobie muchę chodzącą po kratkach (bardzo się podoba:). Wskazówki zamieszczone w "Elementarzu" dają się łatwo zastosować, umilają czas spędzany przy nauce czytania. Podobają się dziecku i rodzicowi, a to chyba najważniejsze:)

Autorka Agnieszka Łubkowska jest specjalistką w pracy z osobami z dysleksją, nadpobudliwością, czy dyskalkulią. Z rozmysłem zaplanowała więc sposób pracy. Ilustracje Joanny Kłos ładnie i bardzo delikatnie współgrają z całością. Wyraźna czcionka, duże odstępy między wierszami. 

Elementarz dla dzieci z dysleksją
Agnieszka Łubkowska
ilustracje: Joanna Kłos
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...