9.11.2022

O czym szumią drzewa

Szukałam w bibliotece książek o lesie dla dzieci, znalazłam kilka, a wśród nich tę, którą przewałkowaliśmy kilka razy, zwłaszcza pytania quizowe i proponowane ćwiczenia, które potem na spacerach w lesie przypominały nam się, więc sprawdzaliśmy czy pamiętamy i przeprowadzaliśmy eksperymenty. 

 

Które drzewo ma więcej liści lub igieł - buk czy świerk? 

Które drzewa walczą z innymi zatruwając je- dęby, buki czy sosny?

Poszukaj drzewnych przyjaciół, które rosną razem, zrób im zdjęcie, albo narysuj.

Kiedy są upały, drzewa iglaste wołają o pomoc, o wodę, źle się czują, poznasz to po roztarciu ich igieł, mają ostro słodki zapach.

Pod zbutwiałymi liśćmi poszukaj leśnego internetu - białych cienkich nitek grzybów, które przenikają glebę w lesie i łączą ze sobą drzewa.  

Kiedy w lesie idziesz za potrzebą, a nie masz papieru, skorzystaj z mchu, który obrasta jakiś stary pniak, płat "papieru" doskonale nadaje się do podtarcia pupy. 

Sprawdź, ile gatunków drzew rośnie w twojej okolicy, zabierz do domu liście lub igły, włóż do gazety i przykryj ciężką książką, aż wyschną. Przy pomocy dorosłych lub internetu sprawdź, jakie to gatunki.

Poszukaj w najbliższym lesie najgrubsze drzewa, zmierz je miarką albo obejmując pień w jedną-dwie-trzy osoby. Poszukaj drzewa - fletu

Oszacuj wysokość małych drzew stając obok nich.

Spróbuj oswoić ptaki z rodziny krukowatych (kruki, sroki, wrony, kawki, sójki), zaprzyjaźnić się z wronami, karm je regularnie, a mogą ci zacząć przynosić prezenty (szkiełka, kamyki, martwą mysz).

Znajdziemy tu prawie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o lesie. Napisane w sposób przystępny i zrozumiały. Z poszanowaniem przyrody, zrozumieniem procesów, które się dzieją w lesie. Jak funkcjonują drzewa, skąd się biorą młode drzewa, jak się porozumiewają, czego się boją, jak piją, które lubią żyć blisko siebie, a które samotnie, dlaczego chorują, czy się pocą, po co zrzucają liście, dlaczego nie lubią psów. 

Książka jest świetna, z ciekawymi ilustracjami, mnóstwem eksperymentów, które da się bez problemu i większych przygotowań wykonać w lesie, a przy okazji zrozumieć pewne procesy. Można ją czytać od deski do deski, można rozdziałami, albo według ciekawości co do podrozdziałów. Peter Wohlleben ponad dwadzieścia lat pracował w lesie, kierował ekologicznie prowadzonym gospodarstwem leśnym, świetnie wykorzystuje i promuje swoją wiedzę. Dostęp do pdf.



O czym szumią drzewa (niem. Horst du, wie die Baume sprechen? Eine kleine Entdeckungsreise durch den Wald)

Peter Wohlleben, il. Diana Karpowicz, tł. Ewa Kochanowska

wydawnictwo Otwarte, Kraków 2018

liczba stron: 184

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...