10.11.2022

Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają

 

Jedno oko na Maroko, drugie na Kaukaz, to dość pogardliwe powiedzenie na temat czyjegoś zeza. Zapewniam jednak, że w tej książce nie ma ani szczypty pogardy, jest natomiast zainteresowanie rozmówcami i stawianie im pytań, których nie powstydziłoby się żadne dziecko. Autor wykonał reporterską robotę, zadał pytania dorosłym w sposób delikatny, grzeczny i zaczepny, w jaki zrobiłby to jako dziecko, gdyby miał możliwość i odwagę.

Mamy więc pytania do osób, które wyróżniają się, zwracają uwagę wyglądem, doświadczeniem życiowym, tym, co mają na sobie. Np. do kulturysty Marcina: W czym jest Pan słaby?, do byłego więźnia Edmunda: A skąd mamy wiedzieć, że Ty już nigdy przenigdy nie będziesz zły?, do Ani bez rąk: Używa Pani czegoś takiego jak skarpetki?, do dyrektora banku Katarzyny: No, ale skoro Pani tak cierpi z tego powodu, że jest Pani gruba, to dlaczego Pani tak dużo je? I wiele innych bardzo dobrych, prostych, szczerych, rozbrajających pytań, dzięki którym poznawane osoby stają się bliższe, mniej obce czy dziwne.

 

Bliźniacy Tomasz i Paweł rozbrajają ciepłem i dowcipem, a ich patent na dzielenie się batonem, że jak jedna osoba dzieli, to druga ma pierwszeństwo wyboru, biorę bez wahania. Niska Wiola, która urodziła się z achondroplazją czy Jarek bez nóg, pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych, kiedy się jest wystarczająco wytrwałym i upartym w dążeniu do celu. Wytatuowana i zakolczykowana Marilyn Rosa pokazuje różne oblicza piękna. Ksiądz Adam Boniecki tłumaczy, dlaczego nie ma dzieci, nosi sutannę i kim jest Bóg. Bezdomny Zygmunt prosi o niewyrzucanie jedzenia do śmietnika, tylko pakowanie go w torebki i wywieszanie przy śmietnikach, żeby głodni mogli coś zjeść.  

To ważne, żeby nie bać się rozmawiać z innymi osobami, nie bać się ludzi, zadawać im pytania, zamiast się gapić, komentować czy krytykować. Szalona oprawa graficzna zdecydowanie dodaje uroku prezentowanym postaciom, współgra z nimi i uzupełnia, co nie napisane. A rozmowy uwrażliwiają na innych, pobudzają empatię i odwagę do otwartości.

Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają

Tomasz Kwaśniewski, Anna Bedyńska, il. Anna Kaźmierak 

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2022

liczba stron: 112

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...