Oto opowieść osadzona w czasach II wojny światowej. Nowo urodzone bliźniaczki zostają zostawione w lesie. Znajdują je dwie kobiety, które przyjechały tu latem do dworku nad Bugiem na wypoczynek, w ukryciu przed innymi wczasowiczami zabierają je i adoptują. Jedno dziecko trafia do rodziny polskiej, drugie do żydowskiej.
Losy dziewczynek rozbiegają się, nic o sobie nie wiedzą, do pewnego czasu rodzice nie mówią im nic o pochodzeniu. Dziewczynki czują się osamotnione. Po kilku latach spotykają się obserwując bacznie. W kolejnych latach życia jedna Hania żyje spokojnie ze swoją rodziną, druga trafia do getta. Bo wybuchła wojna, a Warszawa dostała się pod okupację niemieckich wojsk. Kiedy Hania X ucieka z getta, udaje że jest tamtą dziewczynką - Hanią Y, którą widziała przez okno tramwaju. I to pomaga jej się nie bać, iść przed siebie, "ona jest taka sama jak ja", myśli, może udawać swoją siostrę, która nigdy nie była w getcie...
Prosta, przejmująca historia o tym, jak ważne jest ciepło i pomocna dłoń, jak ważne, by traktować ludzi równo, niezależnie od pochodzenia. Autorka dedykuje tę baśń pamięci dziewczynki Hani Rotwandówny, która była Hanią X i Hanią Y, a potem została jej mamą. A tu jest jej inna znakomita powieść o holokauście Kotka Brygidy. W 2007 roku została uhonorowana Głównym Wyróżnieniem Literackim w konkursie Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY.
Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Hania i Hania
Joanna Rudniańska, il. Ewa Beniak-Haremska
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2022
liczba stron: 56
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz