15.02.2021

Sto porad dla zakochanych

Rolf nie ma pojęcia, czy podoba się Ofelii. Wpada na pomysł namalowania jej tajemniczego uśmiechu. Kupuje farby, umawia się z nią i jej tatą na rysowanie. Od razu ma w planach sprzedanie swojego obrazu do Luwru, który odwiedził ostatnio ze swoją klasą. Ale ćwiczenia pod okiem magistra Pappiego na niewiele się zdały. 

Portret nie wychodzi tak jak by Rolf chciał. A bąbelki coraz bardziej buzują w jego ciele. Tak bardzo chciałby zaimponować dziewczynie! Leonardo da Vinci nie przychodzi z pomocą, ale tata i Picasso tak. A na wystawę dzieł uczniów przychodzi rodzina, i bliscy, także Ofelia. Niektórzy mocno chichoczą przyglądając się dziełu Rolfa, choć przecież nie jest goła tak jak panie w Luwrze, na które dzieciaki zwróciły baczną uwagę. Co na to Ofelia?

Rolf odwiedza w szpitalu swojego przyjaciela Aramisa, który wyjaśnia, że "tęskni za wszystkimi dziewczynami" i mówi mu czym jest zakochanie. Rolf obawia się, czy Aramis nie ma na myśli jego Ofelii. Chłopcy wyraźnie uczą się czym jest zakochanie. Aramis już trochę wie, a Rolf zaczyna myśleć intensywnie o swojej relacji z Ofelią, odczytuje ze swojego tajemniczego poradnika symptomy, które jasno wskazują na to, że jest zakochany (w końcu nie co dzień mamy "bąbelki" w nogach i łaskotanie w brzuchu, utratę apetytu, i przyjemne dreszcze na myśl o ukochanej osobie). Tylko że sprawy się komplikują, bo Denise jakoś dziwnie krąży blisko Rolfa...

Uwielbiam ten styl pisania, francuską rodzinkę z wyższych sfer, zwariowaną babcię, która nie liczy lat ("A fuj. Kiedy porobiły mi się te wszystkie zmarszczki? Jak to się u licha stało?"). Kształtowanie się bohatera, jego doświadczenia i przygody. Humor autorki, który wywołuje głośny śmiech dziecka. To trzecia część przygód Rolfa, który dał się nam poznać jako nieśmiały chłopiec i jako kłamczuch, żeby zyskać sympatię Ofelii. Książka świetnie sprawdza się do samodzielnego lub głośnego czytania. Pisana dużą czcionką, ma sporo ilustracji, komiczne teksty i zwariowane historie, a przy tym tak bliskie dziecku przygody i słowa. Do tego jedyne w swoim rodzaju ilustracje Benjamina Chauda (znanego nam z rytmicznych przygód Binty, Ducha z butelki, czy osobliwych przygód Skarpetki (feralne urodziny i pożegnanie)




Sto porad dla zakochanych (szw. Tusen tips till en som ar kar)

Eva Susso, il. Benjamin Chaud, tł. Marta Wallin

wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2021

liczba stron: 108

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...