13.02.2021

Ameryka po kawałku

Nigdy nie marzyłam o podróżowaniu czy zamieszkaniu w Stanach Zjednoczonych. Ale ta książka pokazała tyle pozytywnych stron kraju, jego klimatu, natury, obyczajów, zachowań mieszkańców, że trochę to marzenie we mnie zakiełkowało.

To Stany, jakich nie poznasz z przewodników. To odczucia z wielu lat życia dziennikarza radiowego Marka Wałkuskiego, który kawałek po kawałku (od 2002 roku) poznaje miejsca, ludzi, obyczaje, i serwuje nam kolejne smaczki, które można konsumować z niewątpliwą przyjemnością. Wiedzę posiada ogromną, doskonale sprzedaje ją w słowach (o akcjach związanych z napadami na banki można go słuchać w radiu, zawsze historie są nieprawdopodobnie ciekawe). Udowadnia, że Amerykę można pokochać za wiele czynników, omawia je z własnej perspektywy i pokazuje swoją sympatię, pozytywne przejawy życia. A oto niektóre codzienne obrazki wybrane spośród różnorodnych i skomplikowanych, za które da się polubić Amerykę.

Otwartość i tolerancja dla wyznań, religii, kościołów, ras, obyczajów, indywidualności. Rozwiązania ułatwiające codzienne życie, reguły i obyczaje, które sprawiają, że życzliwy uśmiech pojawia się naturalnie. Zamiłowanie do gadżetów i ułatwień, auta z automatyczną skrzynią biegów i parkometrami na monety. Sposób na korki - carpooling czyli udostępnianie wolnych miejsc w samochodzie innym osobom, by móc korzystać z pasów szybkiego ruchu. Oszałamiające ozdoby bożonarodzeniowe i umiejętność świętowania Bożego Narodzenia, oraz wszystkich innych świąt od Dnia Niepodległości, Biegu na Wysokich Obcasach po zwykłe mecze. Fontanny z pitną wodą. Łatwość sprzedawania i kupowania używanych rzeczy. Sport i rekreacja na wyciągnięcie ręki, pola golfowe, ścieżki rowerowe, boiska, szlaki spacerowe, parki, centra rekreacji i sportu.

Optymizm do życia (uprzejmość w sklepie, banku, wobec sąsiada; dystans wobec śmierci, humor pogrzebowy i nagrobkowy; ogrom wynalazków i patentów ułatwiających lekkość życia; wspierany przez państwo i świetnie funkcjonujący wolontariat jako forma nauki dla młodych i starszych, działalności na rzecz społeczności, organizacji, Kościoła). Zaufanie społeczne, wiara w uczciwość i szczerość drugiego człowieka. Radość kupowania (szał promocji, możliwość zwrotu towaru bez tłumaczenia, wyprzedaże podwórkowe). Przykłady historii niezwykłych ludzi (Toby Keith, który na muzyce country zarobił w ostatnich latach więcej niż Madonna czy Lady Gaga; James Smith, brytyjski naukowiec którego spadek przeszedł na potężną i bogatą instytucję Smithsonian w Stanach Zjednoczonych; Fred Farmer i oszałamiający zwyczaj ozdabiania; bracia Magliozzi i Car Talk). Duży dystans do siebie, indywidualizm, większa niż w Europie przestrzeń osobista.

Nieskazitelna przyroda, oszałamiające przestrzenie parków narodowych, jezior, rzek, kanionów; słynne i niepowtarzalne stan Utah, Yellowstone, Road 66, itd. Przydrożne atrakcje, których na próżno szukać w innych krajach (wielkie ziemniaki, dinozaury, orzeszki ziemne, buty, Farma Cadillaców, kościół na jeziorze wielkości 1.3x2 metry, dom z tysiącami puszek po piwie - takie rzeczy "only in America"). Można by pisać dużo, jak wielka i różnorodna jest Ameryka kawałek po kawałku. 


Ameryka po kawałku

Marek Wałkuski

wydawnictwo Znak, Kraków 2014

liczba stron: 256

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...