7.09.2019

Sto porad dla kłamczuchów


"Życie jest największą inspiracją".

Pamiętacie Rolfa, który mieszka w centrum Paryża, w dystyngowanej arystokratycznej rodzinie? To bohater nieśmiały (Sto porad dla nieśmiałych), cichy, trochę niepewny siebie. A przecież tak bardzo podoba mu się pewna dziewczyna "najpiękniejsza na całej planecie". Ze względu na nią chciałby być bardziej przebojowy, chciałby mieć z nią o czym rozmawiać, kiedy wychodzi ze swoim psem i niby przypadkiem mija sklep, w którym Ofelia pomaga swojemu tacie Ahmedowi. Chciałby być Errolfem i umieć zaradzić każdej sytuacji jak prawdziwy superbohater.

Czy żeby pokonać swoją nieśmiałość, zaradzić codziennym domowym i szkolnym sytuacjom, Rolf musi kłamać? To sprytny bohater, doczytuje ukradkiem, że są różne rodzaje kłamstwa. Szybko wychwytuje, że blef stosuje jego babcia podczas gry w pokera, że białe kłamstwa są stosowane w celu uniknięcia komplikacji czy okazania komuś przykrości. Dlatego szybko wciela w życie pierwsze drugie i kolejne kłamstwo. Mówi rodzicom, że był niedawno w operze, i składa z tyłu palce (przecież nie lubi opery, a jak tak powie rodzicom, to może dadzą mu spokój). Chwali się przed tatą Ofelii, że wygrał szkolny konkurs literacki (przecież chce, by Ofelia patrzyła na niego z uśmiechem). Zamiast prosić Huberta (którego nie darzy sympatią), żeby przyszedł do jej siostry, użyje białego kłamstwa i powie jej, że Hubert od niedawna ma dziewczynę. Ale w pewnym momencie Rolf "kłamie jak z nut" i nie jest w stanie trzymać się prawdy, zachowuje się jak klasyczny cymbał.

A jak się wykręcić z kłamstw, które się namnożyły? Unikanie nieprzyjemności nie zawsze się udaje. Z czasem trzeba stanąć przed faktem i pokazać prawdę o sobie. Czy bohaterowi wystarczy na to odwagi, czy uda mu się naprawić swoje kłamstwa i odzyskać równowagę po tym jak poszedł o krok za daleko? Jak osiągnąć cel przy pomocy własnych sił i umiejętności? Może warto wspiąć się na wyżyny kreatywności, wybielić, zaimponować czymś, może warto zdobyć zasłużone uznanie i nie rzucać słów na wiatr?





Sto porad dla kłamczuchów
tytuł szwedzkiego oryginału: Tusen tips till en bluffis
Eva Susso
ilustracje: Benjamin Chaud
przekład: Marta Wallin
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2019
liczba stron: 108

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...