22.08.2020

Koronawakacje 3: Litwa


Litwa, którą zapamiętaliśmy z poprzedniego roku nie dała nam spokoju i zaprosiła do siebie ponownie. Z przyjemnością odwiedziliśmy miejsca znane i ulubione, i dodaliśmy coś nowego dla rozbudzenia ponownego smaku. Trasa samochodem w izolacji od innych nie naraziła nas na niebezpieczeństwo przebywania między tłumami ludzi, i pozwoliła cieszyć się wakacjami pomimo informacji, które bombardują nasze umysły. Co nas zachwyciło? Zapraszam do oglądania zdjęć i frajdy z odkrywania swoich własnych miejsc:)

1. Przejrzysta tafla Jeziora Dusia z bursztynami!, kempingiem i pobliską wieżą Meteliai.


2. Konie w Serijaj.


3. Kopiec, ujście Mereczanki do rzeki Niemen, wieża widokowa w Mereczu (lit. Merkine).







4. Pokaz kolorowych fontann przy utworach muzycznych w Druskiennikach (lit. Druskininkai). I nawet jeśli tak wam się wydaje, to nie dzieje się to za sprawą kręcenia wodnej kuli:)


5. Park rzeźb Antanas Cesulisa w Naujasode (koło Druskiennik), w tym figury poruszające się, reagujące na ruch, na wodzie, olbrzymy, tancerze. 


6. Park Grutas (lit. Gruto Parkas) - karmienie kóz, alpak, widowiskowe pokazy pawiego ogona, zabawy na gigantycznych huśtawkach. Leśne ścieżki z pomnikami rzeźb radzieckich zwiezionych tu z całego kraju (m.in. Lenina, Stalina) przy dźwiękach i rosyjskiej muzyce. Smutna historia okupacji sowieckiej przebija się między kolejnymi ścieżkami.




7. Czerwony Dwór (lit. Raudandvoris) z zamkiem Tyszkiewiczów z XVII wieku.


8. Stare Miasto, zamek (miejsce spotkania w 1408 roku wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena z królem Władysławem Jagiełłą) nad rzeką Wilią, gotycki Dom Perkuna z XVI w., uliczne murale w Kownie (lit. Kaunas). Posmakowaliśmy litewskich dań na bazie ziemniaków, pyszny, dla zachowania zdrowia i młodości kwas chlebowy (dzieci nie podzielały zachwytu:). Hulajnogi w Parku Dębów (lit. Ąžuolynas), którędy chodził sam A. Mickiewicz:) Przejmujące miejsce z bolesną historią - Fort IX Twierdzy Kowno z drugiej wojny, miejsce masowych zbrodni narodu żydowskiego przez nazistów, więzienie po wojnie, przerażający 32-metrowy pomnik Alfonsasa Ambraziunasa upamiętniający ofiry. Nowoczesny surowy kościół Zmartwychwstania.










9. Klasztor w Pożajsku (lit. Pažaislio vienuolynas), największy zespół klastorny na Litwie, w stylu włoskiego baroku (XVII w.) i spokojna plaża nad jeziorem.



10. Skansen w Rumszyszkach (lit. Rumšiškės). Robi wrażenie jego wielkość (170 ha), ilość i jakość zgromadzonej architektury i przedmiotów, zadbanych wnętrz, zagród i ogródków. Pięć pięknych, sielskich krain (Uwaga: drogi parking!)







11. Urocze uliczki Kiejdan (Kėdainiai) nad rzeką Niewiażą. Dawna polska siedziba magnacka, z pomnikiem Radziwiłłów (w Potopie H. Sienkiewicza miał tu swoją siedzibę Janusz Radziwiłł), drewnianą zabudową, synagogami, pachnącymi pysznymi wypiekami. 



12. Szetejny (lit. Šeteniai) - ciche urocze miejsce nad rzeką Niewiażą, pyszne jabłka, kwieciste łąki, miejsce urodzenia polskiego noblisty Czesława Miłosza (1911).  


13. Nie tak urocze, ale estetyczne i po drodze Birżany (lit. Biržai) nad jez. Szyrwena, z zrekonstruowanym zamkiem Radziwiłłów. 


14. Ważne i cudowne miejsce na koniec: Góra Krzyży (lit. Kryžių kalnas) w Szawlach. 




15. Spacer po nowoczesnym Mariampolu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...