30.08.2019

Dogman, t. 1, 2, 4


Absurdalne i zwariowane przygody komiksowe, opatrzone dużą ilością kolorów i niewielką ilością słów, znajdziemy w serii książek komiksowych dla najmłodszych o Dogmanie, psie-policjancie. Twórca Kapitana Majtasa Dav Pilkey, nie poprzestał na przygodach jednego bohatera. W swoim żywiole i energią czerpaną z ADHD stworzył też "wojownika narodzonego z przeciwności losu" pół-człowieka pół-psa i opisał jego codzienne historie powiązane z ratowaniem porządku w mieście. Autor ukrywa się pod obranymi postaciami Georga i Harolda, którzy mają dość zbzikowaną pomysłowość i tworzą przygody oparte na popularnych motywach dobra i zła.

Trzy tomy przygód tu reprezentowane, toczą się wokół starć Dogmana z Kotem Petem, który płata psikusy i skutecznie zakłóca porządek w mieście. To dzięki scenom z nim Dogman może wykazać się sprytem i być najlepszym gliną w zespole. Ale są też przecież inni mieszkańcy, inne postaci, które pojawiają się w życiu miasta, a losy policji są w nie wplatane.

W pierwszym tomie tytułowy "Dogman" strzeże swojego miasta i prawa, stopniowo staje się postrachem wśród miejscowych bandytów i gwiazdą w zespole policjantów. Szef potrzebuje czasu, żeby się do niego przekonać i zaakceptować, a potem nawet pokochać. Wkrótce razem z posterunkowym Naciem będzie tworzył najlepszy duet, który "trzyma w ryzach miejskie szumowiny", i nawet uda im się zaradzić podstępowi pani burmistrz, która próbuje zastąpić komendanta policji swoim Robo-Szefem, by rządzić miastem według własnego pomysłu. Zdecydowanie wyróżnia się w tym tomie komiks napisany przez chłopców Harolda i Georga, jako niewłaściwa praca domowa zadana przez nauczycielkę. Kolejny narysowany przez nich komiks spowodował, że nauczycielka wysłała do rodziców list ze skargą na ich zachowanie i niedostosowywanie się do poleceń, proponując wsparcie psychologa i leczenie farmakologiczne:) W wymyślonej przez chłopców historii Kot Pet zastosował, wydawałoby się zabawny psikus zanikania druku i ogłupiania społeczeństwa, poprzez brak dostępu do słowa pisanego. Ale ten sposób na przechytrzenie Dogmana okazał się nieskuteczny, bo trudno dogadać się z głupim społeczeństwem, trzeba zaakceptować to, że inni są sprytniejsi. Zabawna jest też historia ożywionych sprayem życia parówek, które dążą do przejęcia władzy nad miastem.

W drugiej serii komiksów pt. "Dogman i SuperKot" pies-policjant przeżywa moc przygód związanych z nagrywaniem scen filmowych. Ma pelerynę i opaskę supermena, bo to "era bo-hau-tera", a w duecie z nim występuje sprytny maleńki superkot. Dogman zostaje wyrzucony z ekipy filmowej i zrobi wszystko, by znów się tam zakraść, by grać z największą aktorką świata Jolką Caprese. Kot Pet przybiera tu postać złoczyńcy, chce porwać słynną włoską aktorkę, bo czynić świat jeszcze bardziej zepsutym, niesprawiedliwym i strasznym. Superkot ma przyjaciela robota 80-HD, który w odpowiedniej chwili pojawia się i wspiera małego niedoskonałego, ale bardzo dobrego kotka. Kot Pet zostaje schwytany i spokój wraca, a Dogman może spokojnie spać.

W tomie "Dogman. Bierz go!" pies musi wykazać się wielką siłą ducha, spełnić polecenie kolegów z zespołu policji i kupić ze sklepu zoologicznego żywą rybkę (Dogman bardziej lubi martwe:). Dogman jest świetnym gliniarzem, ale według szefa niedobrym psem, u którego psia natura czasem bierze górę nad byciem człowiekiem. Teraz musi się zmierzyć z napadem w sklepie zoologicznym, ratować tamtejszych pracowników, którzy nie darzą go sympatią. Kot Pet i dziwne czarne charaktery nieustannie płatają psikusy w mieście, i próbują przechytrzyć najbystrzejsze gliny. Podstępy kotka płaskotka są naprawdę warte najlepszych.

Absurdalność komiksów jest wielka i tak głupawa, że najmłodsi samodzielnie czytający czytelnicy, pochwycą szybko humor, wychwycą dobrych i złych bohaterów, i będą czerpać rozrywkę z ich przygód. Tym bardziej że rysunki są wyraziste i przemawiające do percepcji 7 czy 9-latka. A ruchome obrazki bardzo się podobają i inspirują do tworzenia własnych. Są też instrukcje rysowania głównych bohaterów i różnorakich min w kolejnych łatwych krokach. Autor miał w dzieciństwie ADHD, dysleksję i problemy behawioralne. Niespożytą energię przelewał na zwariowane rysunki i historie pełne akcji policyjnych, robotów i superbohaterów, co czuje się poznając szalone komiksy. Jest "akcja, napięcie, romantyczne wątki i śmichy".





Dogman, tom 1
Dav Pilkey jako George Beard i Harold Hutchins
kolory: Jose Garibaldi
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2019
liczba stron: 240

 

Dogman. Bierz go! tom 2
tytuł oryginału: Dog Man. Unleashed
Dav Pilkey jako George Beard i Harold Hutchins
kolory: Jose Garibaldi 
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2019



Dogman i SuperKot, tom 4
tytuł oryginału: Dog Man and Cat Kid 
Dav Pilkey jako George Beard i Harold Hutchins
kolory: Jose Garibaldi
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2019
liczba stron: 256

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...