29.07.2019

Rekiny - najlepsi myśliwi w przyrodzie


Zamiast dalej się bać i uważać je za niebezpieczne, poznaj komiksowo-naukowe fakty, zafascynuj się podwodnym światem, bogactwem i różnorodnością gatunku rekinów. Jeśli nie masz okazji do eksplorowania podwodnych światów, zanurz się w naukomiksie, z dużą porcją ciekawie napisanych informacji i wspaniałej grafiki.

Ten komiks sprawdzi się w drodze, jako przyjemna chwila na odpoczynek, dobrze się go czyta na plaży i w samochodzie. Ciekawostki są na tyle fascynujące i odkrywcze, że chcesz o nich mówić innym, a to sprawia, że automatycznie więcej zapamiętujesz i jeszcze bardziej fascynuje cię ten odległy wspaniały świat. Sposób ilustrowania informacji pochłania uwagę, dzięki czemu i dziecko i dorosły ma przed sobą dobrą lekturę z mnóstwem informacji.

Umiejętność łapania się za ogon dzięki budowie szkieletu ze chrząstek, narząd Leydiga i śledziona produkujące czerwone krwinki, budowa włókien mięśniowych do miarowego poruszania się i gwałtownych przyspieszeń, doskonałe zmysły, które angażowane są do poszukiwań pokarmu, nieustannie rosnące i przesuwające się zęby i ich różnoraki kształt, który zależy od rodzaju pożywienia, wędrówki rekinów do ciepłych wód. Biologia rekina jest zaskakująca i fascynująca. Autorka - biolog morski z zamiłowania, pokazuje jak gatunek ewaluował na przestrzeni milionów lat, prezentuje najciekawsze gatunki, które występowały dawniej i teraz (kanibalizm wewnątrzmaciczny tawrosza piaskowego, współpraca i gromadzenie się żarłaczy czarnopłetwych pod ławicami drobnych sardeli w celu skutecznego ataku, wwieracanie się pasożytów w oczy rekinów polarnych, itd.). Wskazuje też, jak możemy małymi krokami pomagać chronić nieustannie zmniejszającą się populację (jak pestycydy, wypłukiwanie piaszczystego podłoża, kontakty z człowiekiem, kłusownictwo, niszczą życie rekinów).

Od ponad 400 milionów lat rekiny uważane są za najgroźniejsze morskie drapieżniki. Wiele osób widziało je na własne oczy, wielu nurków uniknęło dramatycznych sytuacji dzięki respektowi i odpowiedniej ostrożności. Wielu kłusowników pomimo wprowadzanych ograniczeń nieustanie poluje na nie, by zdobyć drogocenne płetwy. Wielu z nas musi przekonać się, że rekiny nie są tak krwiożercze, jak przedstawił je S. Spielberg w "Szczękach", że można się nimi zachwycić i że są one niezbędnym elementem ekosystemu. Człowiek musi w końcu zostawić je w spokoju, pozwolić żyć swoim życiem i zapewnić im przetrwanie.

W serii naukomiks ukazały się "Dinozaury", które były naszą lubianą lekturą wakacyjną przed rokiem:)




Rekiny- najlepsi myśliwi w przyrodzie
Joe Flood
tłumaczenie: Monika Gajdzińska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...