28.06.2017

Rok na wsi


Czwarta w serii Rok w... rozkładówka wydawnictwa Nasza Księgarnia (Rok w mieście, Rok w lesie, Rok w przedszkolu). Format, ilość stron, jakość wykonania niezmiennie zadowalające. A jaka radość dziecka i mamy z tej rozkładówki. A jaki ilustrator

Klimat polskiej wsi lubimy, od czasu do czasu spędzamy tam czas, dlatego wiele z tych kart jest nam bliski. A ja czuję dziwny sentyment do tych kolorów, domów, strojów, dostosowania życia do pór roku. I z przyjemnością przypatruję się codziennemu rytmowi rodziny Listków, ich aktywnościom, radości przebywania na świeżym powietrzu, normalności.

Znajdziemy tu budzącą się do życia wiosnę, pełne kwitnących i owocujących miejsc lato, złoto-brązową jesień z dźwiękiem traktora na polu, powolne przygotowywanie do odpoczynku, i białą spokojną otuloną kołdrą zimę. Dziecko z uwagą będzie tu śledzić zadziornego indora, spokojnego konia czy rozbrykane myszy na kolejnych kartach. Odnajdzie babcię, która dba o ogródek i piecze pyszne ciasteczka. Wypatrzy hałasujący traktor, czy to, że ktoś podjada świeżo zerwane warzywa i owoce (to moje ulubione zajęcie). Zauważy dojrzewające kolorowe owoce i warzywa.

"Rok na wsi", to ciężka i ważna praca rolnika przy doglądaniu upraw i hodowli zwierząt. Codzienne żmudne obowiązki dorosłych i dzieci. Nikomu nie szkodzący rozgardiasz. Szaleństwo, praca i zabawa dzieciaków przy zbiorze siana czy ziemniaków. Radość z wykonywanej pracy. Zwykła codzienna troska o siebie, o rośliny i zwierzęta. Wyczuwalna z ilustracji sielskość, niespieszność, rytm życia dostosowany do tego, co daje natura. Radość i spokój kończącego się dnia. 12 rozkładówek przybliżających życie na wsi. Wsi, której można zazdrościć.

Rok na wsi
Magdalena Kozieł-Nowak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...