23.10.2015

Rok w lesie czyli rozentuzjazmowaliśmy się :)


Tak bardzo czekałam na tę książkę. Bardzo lubię styl pani Emilii Dziubak. To dlatego Rok w lesie fascynuje, zachwyca, mocno intryguje. Taka wyprawa w las staje się estetyczną ucztą i wspaniałą przygodą.

Emilia Dziubak to jedna z naszych ulubionych ilustratorek dziecięcych, znamy ją z Uśmiech dla żabki, Proszę mnie przytulić, czy W pogoni za życiem. Rok w lesie to dużych rozmiarów (nieco większa niż A4) rozkładówka, ekstra solidnie wydana.
Na początku wszystkie zwierzęta dają się poznać od ich roli, jaką pełnią w lesie oraz jaką mają najbardziej charakterystyczną cechę. Potem przedstawionych jest 12 rozkładówek z życia zwierząt, z których dowiemy się najdrobniejszych szczegółów z życia lasu w każdym miesiącu roku. Poznamy leśnych łobuziaków, czyścioszków, śpiochów, pracusiów, żarłoków, indywidualistów, itd. Cała gama cudownych zwierząt, dzięki którym las tętni życiem w dzień i w noc. Pan leśnik ma spokojny zawód? Nic bardziej mylnego:), nie ma ani chwili spokoju, kocha las i jego mieszkańców, śledzi tych, którzy trochę dezorganizują jego życie. Sprząta liście, porządkuje las, reperuje karmniki, dokarmia zwierzęta zimą, a w grudniu dźwiga na ramionach ciężki świerk.

Najbardziej podoba nam się: "WSYSTKO". Rozbrajają nas: oczyska zwierząt, są niepowtarzalne i urocze. Psotny szop pracz. Wszędobylskie myszy i wijące się dżdżownice. Choć wielkich rozmiarów, ciągle gdzieś skryty żubr. Walczące łosie. Królowa matka czuwająca nad maleństwami, pracowite mrówki słodko śpiące w równym szeregu pod liściami dębu. Najinteligentniejszy mieszkaniec lasu. Zielone głodne gąsiennice. Fascynuje: zmienność w zależności od dnia i nocy, od pory roku (jaka kolorystyka!), bogactwo natury. Życie pod ziemią. Nocne życie wilka, sowy, nietoperzy. Jesienny klimat.

Do szukania, odkrywania, łączenia faktów w całość, logicznego myślenia, opowiadania historii o wybranych bohaterach. Uwielbiamy i polecamy wędrówkę po lesie:)


Rok w lesie
Emilia Dziubak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba stron: 28 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...