22.10.2015

Ignatek szuka przyjaciela

Ignatek nie jest typowym strasznym kościotrupem. Uroczo się uśmiecha i pokazuje brak jednego zęba, nosi czerwone szerokie spodenki, które opierają się na mocno wystających kościach biodrowych.

Ignatek ma problem, wypadł mu ząb i teraz obawia się, że będzie tylko odstraszał innych. Dlatego prosi dziewczynkę, by podarowała mu własny ząb, który jej wypadł i chce go zakopać w ziemi. Ale ona zrobi to dopiero wtedy, kiedy Ignatek pójdzie z nią poznać jej barwny świat, w którym brakuje przyjaciela. Jest im ze sobą tak dobrze, że potem Ignatek zabiera ją do swojego szarego, ponurego świata, pokazuje inne kościotrupy (czytające i jeżdżące na rowerach:). Podoba im się to wspólne dzielenie czasu, opowieści, poznawanie świata, słuchanie muzyki, szukanie śpiących motyli, na tyle, że ich twarze są rozpromienione, a ręce chcą się trzymać razem. Tak inne światy, odmienne osobowości znalazły siebie, przeniknęły się i dobrze im razem, bo "znaleźli to, czego szukali".

Wymowne ilustracje i styl Pawła Pawlaka, mroczny świat Ignatka i kolorowe miejsca rzeczywistości dziewczynki stają się dla dziecka fascynujące. Dopełniają niewielką ilość słów, pobudzają wyobraźnię. "Zamarcie" czy "chrząkanie" Ignatka wprowadza lekki niepokój małego odbiorcy. A poznawanie świata we dwoje uczy "bardzo ważnych rzeczy" i pokazuje jak rozwijać akceptację i pielęgnować przyjaźń pomimo różnic i niedociągnięć w wyglądzie, osobowości, czy różnych miejsc pochodzenia.


Ignatek szuka przyjaciela
Paweł Pawlak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba stron:  40

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...