20.10.2015

Okruszek z Zaczarowanego Lasu

Okruszek pojawił się na świecie z tęsknoty i samotności, jakiej doświadczał Czarownik. A potem... potem do jego drzwi zapukał nieśmiały Szczurek, aby podzielić się z nim straszliwą tajemnicą: Zaczarowany Las znika! Trzeba więc wyruszyć na ratunek ginącej krainie. Okruszek jest mądry, nieustraszony, kiedy Czarodziej wypędza go z zamku, chłopiec musi radzić sobie sam. Maleńki chłopiec i wielkie groźne stwory, przygody, wędrówka przez las.

Ta książka to historia drogi Okruszka, przygód, walk na słowa, dialogów, spotkań. Można ją czytać w całości lub rozdziałami, które dyskretnie wprowadzają w to, co będzie się za chwilę działo. Cała plejada bajkowych i baśniowych postaci napotykanych na drodze (Piękna Wróżka, Biały Rycerz, dworzanie, rycerze, nieszczęśliwy Król, strapiony Olbrzym, roztargniony Czarodziej, żarłoczne Potwory) i zwierząt (Szczurek, Myszka, Borsuk, Czarny Kruk, Wiewiórka, Zając, wesoły Robak), szereg wątków, splatania akcji i nawiązań do bajek i baśni, wesołe, ale i dramatyczne przygody. A wśród nich maleńki nieustraszony Okruszek. Czy razem ze Szczurkiem odnajdą klucz do Skarbca Bajek, gdzie kryje się tajemnica znikającego Lasu? Przekonajcie się sami!

"No właśnie. Do czego są bajki? Po co na świecie bajki?... I Okruszek powiedział Potworom o marzeniach, bez których nie można czasem żyć, o tęsknocie za tym, co piękne i czego nam potrzeba, o nadziei, że kiedyś, gdzieś, jakimś cudem uda się to osiągnąć. Potwory milczały zasłuchane... Co będziemy jeść, jeśli nie można jeść bajek?... i ruszyły w świat, szukać Pustych Słów".  

Na końcu, jak na EZOP przystało, autograf autora książki i ilustratora i kilka osobistych od nich słów i zdjęć. Okruszek otrzymał od Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i Biblioteki Raczyńskich tytuł „Książka Lata 2005”, od Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tytuł „BESTSELLER-ek 2005” za najlepszą książkę dla dzieci w roku 2005. Wyróżnienie dla autora w konkursie IBBY „Książka Roku 2005”.
Jacek Lelonkiewicz
ilustracje: Paweł Pawlak 
Okruszek z Zaczarowanego Lasu
Agencja Edytorska EZOP, Warszawa 2005
liczba stron: 84

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...