08.05.2017

Suarez. Nigdy nie będziesz sam


Bardzo lubimy czytać niezwykłe historie bohaterów boiska. A ktoś taki jak urugwajski "Pistolet", fascynuje podwójnie. Bo jego droga do kariery nie była prosta, bo musiał pokonać siebie, swoje ambicje, sportową presję i stres, nauczyć się grać i przegrywać (bez gryzienia innych).

W emocjonującej narracji Jarosława Kaczmarka, sylwetka piłkarza i opowieści o piłce nabierają jeszcze większego smaku. Autor nie tylko przedstawia osobę, przemyca cenne informacje o miejscach związanych z bohaterem, kulturze, sporcie, ale odnosi się do wyobraźni młodego odbiorcy, uczy go jak przeżywać smak porażki, jak wytrwale dążyć do celu. Niejednokrotnie odwołuje się bezpośrednio do emocji małego fana piłki nożnej, zadaje mu pytania, próbuje utrzymać jego koncentrację, skupiać uwagę na tym, co najważniejsze.
Samą biografię czyta się z ogromną przyjemnością. Pięcie się na szczyt kariery zawodowej, udana ścieżka, radość z sukcesów i dobrze podejmowanych decyzji, radość pokonywania siebie. Wdzięk opowieści, porywająca narracja, kawał pouczającej historii, psychologii człowieka i jego zmagań. Zdjęcia i dostarczane emocje, jak na boisku piłkarskim. Autor jak zawodowiec opowiada o Suarezie od dzieciństwa po dorosłość, nie szczędzi szczegółów z życia na boisku i z osobistych sukcesów. Dzięki temu, wiemy że płynie w Luisie Suarezie indiańska burzliwa krew, że wystawia czasem swój pazur (garra charrua) podczas meczów. Że jego dzieciństwo nie było wymarzone,  pomimo tego, że zajadał czasem ciastka produkowane przez tatę, to "ciężar wychowywania" dzieci spadł na mamę. Dowiadujemy się o Sofi, dziewczynie, która stała się ważną postacią w jego życiu, doceniła "spontaniczność i żywiołowy charakter" i razem mądrze zadecydowali o kilku zmianach życiowych. Znamy ścieżkę kariery piłkarskiej, grę w Ajax Amsterdam, zmagania się z nieświadomie wybranym numerem 7 w klubie Anfield, grze w słynnej trójce (z Leo Messim i Neymarem), w końcu szczyt marzeń, czyli FC Barcelona. Puchary, zwycięstwa, wspaniałe gole, szalona prędkość, wielka siła uderzenia piłki, niezłomność, waleczność, zdobywane tytuły.

Bestsellerowa seria wydawnictwa Egmont o słynnych piłkarzach liczy już sześć tytułów (Ch. Ronaldo, Z. Ibrahimovic, L. Messi, Neymar, R. Lewandowski), plus słynne gole, i jest wydawana w ośmiu krajach świata! Ekstra! Polecam!
Suarez. Nigdy nie będziesz sam
Jarosław Kaczmarek 
ilustracje: Ewa Olejnik-Rakowska
seria: Mali mistrzowie
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 176

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...