04.05.2015

Ronaldo, chłopiec, który wiedział czego chceKażdy duży chłopiec był kiedyś chłopcem małym. Każdy mały chłopiec marzył kiedyś być wielkim sportowcem. Każdy, który marzył by być sportowcem, chciał być wielkim i słynnym piłkarzem. Na przykład takim jak Christiano Ronaldo.  
Portugalski piłkarz, urodzony na Maderze, obok Argentyńczyka Lionela Messiego jest uznawany za najlepszego piłkarza na świecie. Wskazać, który z nich jest lepszy, to jak dywagować czy lepszym kompozytorem był Mozart, czy Beethoven. Niemożliwe, bo wszyscy z nich są lub byli geniuszami w swojej dziedzinie. A geniuszy może w pełni ocenić i docenić może tylko inny geniusz.

Jednocześnie, z dwójki Ronaldo czy Mesii, to Portugalczyk budzi znacznie większe kontrowersje. Ze względu na image (przesadnie dbającego o swój wygląd playboya), boiskowe zachowania (częste wymuszanie rzutów karnych, płaczliwe reakcje na decyzje sędziowskie), egoizm na boisku. W meczach o naprawdę dużą stawkę nie zawsze potrafi też udźwignąć ciężar odpowiedzialności i zamiast kierować swą drużyną, napędzać ją do zwycięstwa – zawodzi. Jednak w jednym jest niedościgniony – to pracowitość i wręcz obsesja doskonałości. Nie ma chyba na świecie drugiego takiego piłkarza, który tyle energii, wysiłku i pracy wkłada w to, by stawać się coraz lepszym, najlepszym. Czy wiecie, że podobno w ciągu sześciu lat, które spędził w Manchesterze United nie opuścił żadnego (tak, żadnego!) treningu? Więcej, nawet kiedy był już niekwestionowanym liderem tej drużyny, często zostawał w klubie po treningach by ćwiczyć indywidualnie.

Książka wydawnictwa Egmont „Ronaldo, chłopiec, który wiedział czego chce…” to ciekawie opowiedziana, pełna ciekawostek i zaskakujących danych historia człowieka, który tytaniczną pracą dotarł na sam szczyt. Historia ta na pewno zainteresuje chłopców, tych mniejszych i całkiem dużych, ale może też zaciekawić dziewczyny (wszak Christiano to niezłe „ciacho”).

Warto znać tę historię, warto brać z niej przykład i inspirację. W czasach, kiedy często próbuje się nam wmówić, że sukces to coś łatwego, szybkiego i przyjemnego, trzeba mieć świadomość, że są także tacy, którzy na miano króla zasłużyli nie przypadkiem, nie schlebianiem niskim gustom, a ciężką, mozolną pracą. Pracą, która tylko trochę została wsparta talentem i silnym marzeniem, by stać się wielkim piłkarzem.
Tj. recenzja niespełnionego piłkarza:)
Za udostępnienie książki dziękuję wydawnictwu Egmont

Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce 
Ronaldo, chłopiec, który wiedział czego chce
Yvette Żółtowska-Darska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 192

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...