15.10.2016

Nie bójcie się marzyć: Czarodziej "Neymar" i "Wielkie układanie"


O tym, że ze wszystkich sportów to piłka nożna jest najważniejsza, wiemy wszyscy. Narodowy sport wielu krajów od lat. Dzieci marzą o karierze sportowców, dorośli żałują, że tak późno zaczęli trenowanie i nic z tego nie wyszło, kibicują na stadionach albo przed telewizorem. Dziś na blogu o realizacji marzeń piłkarskich, spotkaniach z cudownymi piłkarzami i układaniu ich z puzzli.

"Podoba mi się ta książka"- powiedział początkujący piłkarz z błyskiem w oku. Bo jest napisana przez Dariusza Tuzimka (tatę, który ma w domu małego pasjonatę piłki nożnej, czyli syna Antka) w taki sposób, że czyta się dobrze i z fascynacją, i z ogromnym zapałem. A dobrze opisane sylwetki piłkarzy potrafią zachwycać i małych i dużych. Nawet jeśli całokształt osoby nie jest do końca wzorcowy. W niedługim czasie doczekaliśmy się kolejnej biografii (C. Ronaldo, L. Messi, R. Lewandowski, Z. Ibrahimovic). Tu bohaterem jest Neymar: "czarodziej futbolu", "levado driblador". Ten, który rozpala tłumy, podnosi z krzeseł i wywołuje w kibicach duży entuzjazm, uprawia "piękny futbol".

Znów dzieciństwo pod hasłem "piłka": kolekcjonowanie piłek, zasypianie z nimi, nieustanne treningi w domu i na podwórku (im mniejsza tym większe wyzwanie). Sukcesy już w 9 r.ż. i debiut w 17 r.ż. "w ogóle nie boję się grać, nie czuję żadnej presji":). Niezwykle ważna rola rodziny, mądre wychowywanie i kierowanie rozwojem. Słowa "nie ma ważniejszej drużyny niż rodzina", w tym przypadku potwierdzają się mocno. Zarówno tata (przewodnik, trener, menadżer, mentalny nauczyciel), mama, jak i dziadek, siostra, są w życiu Neymara niezwykle ważni, cały czas, bez względu na to, jak wielką jest gwiazdą.

Szybka światowa kariera, zachwyt fanów nad stylem gry i jego osobowością, radością z oryginalnego i skutecznego grania. Ney jest idolem milionów dziewczyn i chłopców na całym świecie. Ludzie zakładają fancluby, blogi, by pokazać swoje uwielbienie dla Neya, neymarzetki tatuują sobie Naymara na różnych częściach ciała! Tak uwielbiana gwiazda nie może spokojnie iść na plażę, czy boisko. Od razu pojawia się przy nim tłum ludzi. Ney radzi sobie z tym doskonale, jest superbohaterem, trochę kontrowersyjnym idolem, który chętnie pokazuje się co rusz w nowej fryzurze, z nowym tatuażem. Kipi życiem i pozytywną energią. Pomimo tego, że musiał dość szybko wydorośleć. Zostawić Brazylię, podpisać kontrakt i zamieszkać w Europie. Ciężko i wytrwale pracuje. Dostosował swój styl do obowiązujących reguł w nowym składzie. Czas wolny spędza z przyjaciółmi i z synem. Uwielbia z nim grać, szaleć, wygłupiać się i zasypiać razem z nim, w maleńkich objęciach. "Tej miłości nie da opisać się słowami. Chciałbym wychować go tak, jak moi rodzice wychowali mnie".

Prężnie i skutecznie pnie się w górę. W 2016 roku trio z FC Barcelona (Ney, Messi i Suarez) wykonali taki rzut karny, że świat oniemiał. Tworzenie "Trójzębu", najgroźniejszego ataku świata i gra z tą drużyną coś pięknego w życiu Neya. 15 sekund wystarczyło mu, by strzelić najszybciej zdobytą bramkę w historii igrzysk olimpijskich w 2016 roku w Rio. W ciągu 3 sezonów strzelił 85 goli w 141 meczach! W klubowej piłce z Barceloną Neymar zdobył już wszystko: dwa razy mistrzostwo Hiszpanii, dwa razy Puchar Króla, Ligę Mistrzów, Superpuchar Europy, Superpuchar Hiszpanii, Klubowe Mistrzostwo Świata. Zajął trzecie miejsce w plebiscycie FIFA i France Football o złotą piłkę dla najlepszego piłkarza 2015 na świecie. Z opaską na głowie "100% Jezus". Zawsze kiedy triumfuje dziękuje Bogu  i kibicom za wsparcie.

Brnie do przodu, ale nie zapomina o tym, jak żył kiedyś. W Brazylii w dzielnicy Santosu przyczynił się do powstania Instytut Neymara. Jest to placówka edukacyjna, która wspiera dzieci i ich rodziny, uczy, wychowuje, przygotowuje do odpowiedzialnego życia. Już 10 tysięcy osób skorzystało z jego pomocy!


Sylwetka Neymara i sposób narracji prowadzony przez autora, zachwyca (choć jest odpowiednio podkoloryzowana). Entuzjazm udziela się mocno. Dzięki takim biografiom mali fani futbolu mają na kim się wzorować, marzyć, rozwijać wyobraźnię i zarażać się pasją grania. Marzenia się spełniają. Polecam!

Neymar. Czarodziej futbolu
Dariusz Tuzimek, konsultacje: Andre Luiz
ilustracje: Ewa Olejnik-Rakowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 208

Jeśli macie ochotę obejrzeć o czym jest książka, zobaczyć jej autora, małego czytelnika i piłkarza Antka oraz Andre Luiza, zapraszam tutaj: 1, 2, 3, 4.

A dla najmłodszych fanów piłki nożnej polecam "Piłka nożna. Wielkie układanie", czyli spotkanie z piłkarzami, których można ułożyć z puzzli. Sympatycznie spędzić czas rozmawiając o swoich idolach piłki nożnej, a przy okazji ćwiczyć z przedszkolakami czy dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym koncentrację i syntetyczne myślenie podczas szukania i dopasowywania poszczególnych elementów.
5 wzorów do ułożenia przedstawicieli drużyn z Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Anglii i Włoch. Ciekawostki o drużynach lub pojedynczych gwiazdach (Wayne Rooney, Manuel Neuer). Nowe słownictwo i zrozumienie niektórych pojęć (np. co to znaczy, że drużyna jest turniejowa albo piłkarz jest mózgiem drużyny, "gryźć trawę", kim są "azzurri"). Dobre wykonanie. 10 kartonowych kart. Przyjemne spotkanie z piłką, sportowcami, kiedy za oknem pada deszcz.

Bycie piłkarzem bywa piękne, ale nie jest łatwe. Tym większy szacunek i zachwyt postaciami. Tym większa radość, że jest ich tylu, że dobrze jest się na nich opierać, mieć ich za swoje ideały. Pobudzać wyobraźnię dziecka, by też z przyjemnością trenował i nie poddawał się, pomimo trudności, porażek, czasem nietkniętej przez cały mecz piłki.

Piłka nożna. Wielkie układanie 
Andrzej Dobrowolski
ilustracje: Marzenna Dobrowolska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...