12.05.2025

Asteriks. Legionista, tom 10

Co za historia! Zakochany Obeliks, młoda dama Falbala, uroki wcielania i życia w wojsku (w latach 60. proces spędzający sen z powiek wielu Francuzom w wieku poborowym), punkty zaczepienia o francuską historię i kulturę, wszystko w tym wyjątkowym dziesiątym tomie pt. Legionista.

W wiosce Galów pojawia się niebywała piękność o imieniu Falbala. Na jej widok wszyscy wzdychają. Ugodzony prosto w serce drażliwy Obeliks traci głowę, a nawet apetyt na dzika. Uczy się pokonywać wstyd i okazywać zauroczenie podając jej kwiaty. Są to niezwykle zabawne sceny. Ale już za chwilę razem z Asteriksem wyruszają w drogę, by szukać narzeczonego Falbali, który został wcielony do wojska. Dzielni Galowie potrafią nieźle wyśmiać się z rzymskiej biurokracji, pokazać satyrę na francuską Legię Cudzoziemską, namieszać w rzymskich legionach, wprowadzić chaos i ogrom zabawnych sytuacji (razem z rekrutami z kilku innych krajów porozumiewających się w sobie znanych językach i świetnie pokazanych znakach w dymkach), i pokonać dowódców swoją siłą, wytrwałością i niezłomnym duchem walki, ośmieszyć warunki żywieniowe żołnierzy. W rezultacie udaje im się odnaleźć Tragikokomiksa i dostarczyć drogą morską do galijskiej wioski.

Ekstra tytuł, z 40 stronami dodatków i wyjaśnień, dzięki którym inaczej patrzy się na głównych i pobocznych bohaterów (obcokrajowców, dowódców, Falbalę), na obowiązek szkoleń w legionach, hasła zaczerpnięte z kultury, okoliczności powstania utworu, zdjęcia archiwalne, ciekawostki o autorach i historii. Dużo humorystycznych scen. Cudowni Asteriks i Obeliks, którzy nie mają sobie równych.

 

Asteriks. Legionista, tom 10 (fr. Asterix legionnaire)

scen. Rene Goscinny, il. Morris, tł. Jarosław Kilian, Marek Puszczewicz

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2025

liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...