Adaptacje literatury w komiksie to rozwiązanie dla osób, które chcą znać klasykę światowej literatury, ale nie mają zbyt wiele czasu, doceniają krótszą formę literatury, porcję ilustracji i zarys fabuły, bez zbędnych długich opisów:)
" Nędznicy" to opowieść o byłym galerniku, skazanym na lata więzienia i ciężkiej pracy. Po wyjściu na wolność i darowaniu mu kradzieży drogocennych srebrnych przedmiotów od biskupa, postanawia wieść uczciwe życie, pomagać tym, którzy mają jeszcze mniej niż on. Budzi w ludziach obrzydzenie, strach, ale wytrwale chce lepszej rzeczywistości. Życie ogromnie go doświadcza, aż serce się kroi, kiedy kolejny raz dostaje ciosy, a zdarza się to co chwila, kiedy już czytelnik myśli, że jest dobrze, sploty losu krzyżują kolejne plany i wystawiają go na kolejną próbę. Komisarz policji Javert przyczynia się do ponownego skazania Jana Valjeana na galery, którego nie ratuje nawet funkcja burmistrza. Mężczyzna przez lata opiekuje się osieroconą Kozetą, córką Fantyny, której obiecał lepsze życie (samotna porzucona przez partnera, zostaje mocno wykorzystana przez ludzi, którym powierza opiekę nad córką). W Fantynie zakochuje się młody chłopak o imieniu Mariusz, ich uczucie napotyka jednak na wiele przeszkód. A kiedy chłopak bierze udział w walkach powstańczych, przed śmiercią ratuje go zakochana w nim Eponina.
Ogólny obraz powieści przesycony jest smutkiem, wiek XIX to czas niespokojny. Lud francuski powstaje (1832 rok) by obalić monarchię Ludwika Filipa I i wrócić do ustroju republikańskiego. Victor
Hugo pokazuje niesprawiedliwość społeczną francuskiego
społeczeństwa, która nie daje szans na godne życie biedoty, niezadowolenie, które rodzi bunt. Pokazuje wyzysk, spryt silniejszych, brak możliwości przebicia się najniższych warstw społecznych, walkę dobra ze złem. Powstańcy chcą braterstwa, zgody, równości. Autor porusza te kwestie porządku społecznego, walki z nędzą i wykluczeniem. Wplata też wątki filozoficzne i historyczne, prezentuje program polityczny i społeczny oparty na wartościach chrześcijańskich (daje możliwość przemiany życia). Łączy w powieści elementy powieści realistycznej, obyczajowej, przygodowej, motywy romantyczne i umoralniające. Trudno wszystko wyłapać z komiksowej wersji, nie wszystkie wątki historyczne da się zrozumieć, ale czyta się całkiem dobrze.
scen. Daniel Bardet, il. Bernard Capo, tł. Marek Puszczewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2024
liczba stron: 96
Adaptacje literatury. Opowieść wigilijna (fr. Le conte de Noel)scen. Patrice Buendia, il. Jean-Marc Stalner, tł. Marek Puszczewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2024liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz