20.05.2024

Zaplątani w sieci

Kamila  wychowywana przez samotną mamę i babcię nie opływa w luksusy. Kiedy jest w ósmej klasie i dostaje zaproszenie na urodziny, jest szczęśliwa. Mama oddaje jej apaszkę, żeby miała prezent, który Wiktoria komentuje "to chyba jakaś ścierka do kurzu". Sebastian, brat Wiktorii zachęca Kamilę do tańców, stawia jej drinki. A potem, do sieci trafia film, jak pijana człapie pod ścianę. „W szkole zawrzało”.

Nie była pierwszą dziewczyną która wpadła w jego sidła („powinien odpowiedzieć karnie za rozpijanie nieletnich”). Mama wyjeżdża do pracy do Irlandii, Kamila zostaje z babcią. Szybko się na nią zamyka, a jej bezpieczną sferą staje się pokój i internet. „Siedziała w pokoju zamknięta i niemal całkowicie odizolowana od świata zewnętrznego”. Po zdaniu testu ósmoklasisty przestaje chodzić do szkoły, do szkoły średniej nie składa dokumentów. Kiedy babcia próbuje z nią rozmawiać, że zwróci się o pomoc do mamy czy wujka, grozi, że się zabije. Je i myje się w nocy, żeby unikać kontaktu z babcią. „Świat dziewczyny skurczył się i skrócił, a monitor komputera dawał jej wolność i wszystko to, czego nie miała w realu”. Po jakimś czasie „miała święty spokój i grono znajomych w necie”. Poznaje i darzy sympatią Franka, jednak boi się go, jak innych ludzi, i zdecydowanie woli zachować anonimowość. Po tygodniach zamkniętych w pokoju, w izolacji od tych, którzy ją wyśmiewali, czuje się lepiej. 

Nauczycielom i dyrekcji umknęła sprawa urodzin i wylanego hejtu, które zadziały się pod koniec roku szkolnego. Dopiero rozgadana Majka, która regularnie przychodzi  pogadać ze szkolną pedagog Anią pomaga wgłębić się w zawiłą sytuację. Udaje jej się zagadać nowego chłopaka - Franka, który dołączył do szkoły do ósmej b po przeprowadzce z Irlandii. A dzięki niemu dojść do kontaktu z Kamilą "Miką".  Szkolna pedagog działa na wielu poziomach, zdobywa krąg zaufanych osób, by pomóc dziewczynie i jej rodzinie. Kamila nie jest już uczennicą ich szkoły, ale Anna "wiedziała, że coś tu przegapili i czas to naprawić". Sprawa wymaga ostrożności i rozwagi. Kamila jest "zaplątana w sieci", sprawy zaszły zbyt daleko i jest o krok od tragedii, potrzebuje mądrego wsparcia i zmiany. Miasto jest uwikłane w układy i korupcję.

Hikikomori to całkowite odseparowanie się od świata realnego, zawieszenie wszelkich relacji społecznych połączone z obsesyjnym wykorzystywaniem komputera do grania i utrzymywanie kontaktów ze światem zewnętrznym. Stałe przebywanie w świecie wirtualnym, który stopniowo zastępuje rzeczywisty. Jest plagą w Japonii i Chinach, w Europie nie stanowi rzadkości. Komputer zastępuje normalne życie.

Dla wszystkich rodziców, pedagogów i psychologów, by potrafili dbać o dobro dzieci i młodzieży.

Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom".

  Zaplątani w sieci

  Elżbieta Jodko-Kula

  wydawnictwo HarperKids, Imprint HarperYA, Warszawa 2024

  liczba stron: 145

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...