22.04.2024

Tajemnica dinozaura, tom 31

31 tom w serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai cieszy, przynosi frajdę ze śledzenia akcji i szukania winnego zaginięcia kości dinozaura.

 

Do Valleby przyjeżdża paleontolożka Sahara Krabat i ekspert od dinozaurów Tobias van der Pippen. Instalują kompletny szkielet dinozaura w kościele (odpowiednio duży, wysoki budynek), wbrew temu, co o "dizaurach" myśli pastor. W miasteczku pojawia się też nowy aspirant Tommy Holmer, jako praktykant i pomoc dla znanego czytelnikom komisarza. Chwilę wcześniej Maja dowiaduje się od Lassego czym jest ubezpieczenie telefonu na wypadek np. zniszczenia. Z gazety dowiadujemy się, że pies Ivy Ross Karl Filip obchodzi dziesiąte urodziny, a sama Ivy wie zaskakująco dużo nt. dinozaurów. Następuje uroczyste otwarcie wystawy, przemowa, wykład nt. dinozaurów, słowne argumenty za i przeciw istnieniu, ciekawostki nt. dinozaurów. Barbara Palm - organizatorka wystawy jest nienaturalnie podenerwowana wydarzeniem, a w chwili oznajmienia, że brakuje kości - mdleje. Dino Panini  też jest blady i zdenerwowany. 

Kiedy mieszkańcy mogą zbliżyć się do eksponatu, zaczynają bić dzwony kościoła z okazji rocznicy zdania egzaminu maturalnego Pana Jezusa, a chwilę potem okazuje się że brakuje siedemdziesięciocentymetrowej kości. Kogo wziąć pod lupę? To zadanie dla nowego aspiranta, komisarza, a przede wszystkim dla bystrzaków Lassego i Mai. 

Nie brakuje świetnie poprowadzonej fabuły, podsuwania pojedynczych wskazówek, zaskakujących zwrotów akcji, i dobrego zakończenia.

Książki w serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai polecają się młodym czytelnikom, którzy rozpoczynają samodzielne czytanie i tym bardziej doświadczonym, którzy lubią łamigłówki i śledztwa.

Tajemnica dinozaura (szw. Dinosauriemysteriet), tom 31 w serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Martin Widmark, il. Helena Willis, tł. Barbara Gawryluk

wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2024

liczba stron: 100

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...