13.04.2024

Ni pies, ni wydra czyli koszmar bycia nastolatkiem

"Tego dnia byłem w luźnych dresowych spodniach, co stwierdziłem z przerażeniem, kiedy ukradkiem zajrzałem pod stół".

"Pamiętam, jak koleżanka przyszła do mnie już jakiś czas po mojej pierwszej miesiączce, żeby się pochwalić, że dostała swoją. Stanęła w drzwiach i powiedziała:  kryptonim czerwone gacie". 

Zbiór komiksowych historii jest dziełem Heleny Stańczyk, która zebrała garść własnych i cudzych przeżyć (bliskich i obcych, którzy podzielili się intymnymi wspomnieniami przez internet dzięki zamieszczonej przez nią ankiety na Facebooku). Dedykowana do młodych osób, które mierzą się z okresem dojrzewania, wstydzą, boją, czują niepewność, frustrację czy dyskomfort. Żeby mieli świadomość, że nie są z tym sami. Do starszych także, by umieli wspierać, akceptować, nie zawstydzać, nie spłycać, nie bagatelizować.

 
To relacje bardzo szczere, niektóre zabawne, inne okryte wstydem, zażenowaniem lub smutkiem. O tym, jak to jest mieć pryszcze, okres, pierwszy stanik, owłosienie, wzwód, jak to jest być otyłym, czuć się niedopasowanym, bezwartościowym, golić zarost, robić makijaż, całować się. Jak nie dać się zawstydzić komentarzom i uwagom znajomym, wybrnąć z uciążliwych pytań rodziny, pokonać wstyd podczas obozu pływackiego czy pod wspólnym prysznicem. Ogólnie jakie to niepewne, krępujące, zwłaszcza kiedy nie ma wsparcia ze strony bliskich i znajomych. I jak naturalne, normalne, kiedy zrozumiane, wytłumaczone czy wyczytane, otulone zrozumieniem, czułą dyskrecją. Bo "dojrzewa się przez całe życie. Trudno jednoznacznie wskazać moment, kiedy stajemy się dorośli".

Szczerze, z wrażliwością i dystansem, z poczuciem humoru. Książka napisana ku pokrzepieniu. Pomaga zmierzyć się z własnym procesem dojrzewania, towarzyszącymi emocjami bycia pomiędzy etapem dziecka a dorosłego. "Jedni szybciej przestają być psami, drudzy później stają się wydrami". Te dobre, pozytywne, dodają otuchy, te trudne, stają się zdecydowanie łatwiejsze, kiedy się o nich opowie, zwierzy, przefiltruje i pozna podobnie trudne doświadczenia innych. Zdecydowanie więcej historii opowiedzianych jest przez kobiety, ale i męskich zwierzeń znajdzie się kilka, i są naprawdę godne poznania, bo problemy dorastania dotykają niezależnie od płci i czasu w historii (choć ułatwienia higieniczne zdecydowanie zasługują na uznanie).


Ni pies, ni wydra czyli koszmar bycia nastolatkiem

Helena Stańczyk

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024

liczba stron: 120

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...