12.04.2024

Och, Karolek!

Przygody tej sympatycznej rodziny króliczej zachwycają pomysłami, szczegółami ilustracji, rozwiązaniami, urokiem i ogromnym wdziękiem. Nic dziwnego, że dzieci chcą je mieć przy sobie, chętnie śledzą akcję, wyszukują ukryte w trawie chabry, biedronki, bociany na łące czy wrony na dachu.


Sobotnie zakupy, wydawałoby się pestka. Jeśli pamięta się o wszystkim, co potrzebne do ich zrobienia:) "Bawcie się dobrze. Czy o niczym nie zapomnieliście?" Tata z Karolkiem ruszają do sklepu z głowami w chmurach, mama przypomina im o liście zakupów, kaskach na rowery, torbie. Czy to wszystko? Dlaczego ten miły pan kasjer ma coraz mniej miły wyraz twarzy? Dlaczego ludzie w kolejce się niecierpliwią? ("Karolek jedzie na zakupy").

Wiele książek pokazuje narodziny młodszego rodzeństwa. Ale tak uroczego przygotowania starszego dziecka jak tu, chyba nie spotkałam. Karolek wraca do domu z przedszkola, wita go babcia. Dzisiejszy dzień jest inny, niż zwykle, bo dzwoni więcej niż dwa razy, tata nie podaje soku marchewkowego, a babcia ma dla niego mnóstwo zagadek. Ale to, jak go prowadzi do odkrycia Maleństwa w ramionach mamy, jest mega czułe, pomysłowe i pozytywne. Niespodzianka jest mniejsza od hulajnogi i zdecydowanie słodsza niż ciasto marchewkowe. Malusia Klara jest pomarszczona, słodka, ma zamknięte oczy i zostanie w domu na zawsze ("Karolek ma siostrzyczkę").

 

W każdą środę po przedszkolu Karolek z mamą i Klarą jadą do miasta na zakupy i do kawiarni. Tam Karolek spotyka starszego Olka. Mamy zostają w środku, a chłopcy wychodzą na zewnątrz, przechodzą na światłach, kupują gałkę lodów, potem ruszają na huśtawki, dostają balony. Są coraz dalej od kawiarni. Zdecydowanie ich popołudnie wypełnione jest atrakcjami i spotkaniami. Co na to mamy? "Mam nadzieję, że się nie nudziliście":) No, absolutnie! ("Przygody Karolka")

Seria o Karolku cieszy oko i serce. Jest taka urocza, piękna, dostosowana do małego odbiorcy. Ilustracje Rotraut Susanne Berner są wypełnione szczegółami, zabawną kreską, zachęcają do wypatrywania i nazywania znanych elementów z codziennego życia, ale też wypatrywania owadów, ptaków, kwiatów, zabawek (ukryty Pingwin). Historie są proste, pełne humoru, ciepła i bliskości, i poruszają się wokół codziennych naturalnych sytuacji. Karolek jest kolejną ulubioną wieczorną serią po Kici Koci i Bolusiu, wertowaną dziesiątki razy... 


Karolek jedzie na zakupy (niem. Karlchen geht einkaufen)

Rotraut Susanne Berner, tł. Anna Kierejewska

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024

liczba stron: 18

Karolek ma siostrzyczkę (niem. Ein Schwesterchen fur Karlchen) 

Rotraut Susanne Berner, tł. Anna Kierejewska

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024

liczba stron: 16

Przygody Karolka (niem. Abenteuer mit Karlchen) 

Rotraut Susanne Berner, tł. Anna Kierejewska

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024

liczba stron: 16

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...