12.08.2023

Przewodniki dla dużych i małych: Bałtyk, Podhale i Tatry

Czas wakacji sprzyja poznawaniu kraju, krótkim i dłuższym podróżom. Z przewodnikami, wyczytanymi ciekawostkami jest to o wiele ciekawsze i lepsze. Można dobrze przygotować się do drogi i tego, co chcemy zobaczyć, gdzie zajechać, obrać jasny cel i cieszyć się miejscem, jego historią, kulturą, przyrodą. Sami chętnie zaglądamy do tych miejsc, w których byliśmy i marzymy o tych, gdzie jeszcze nasze nogi nie dotarły, a dzięki tym książkom kilka nowych miejsc udało się nam namierzyć.

"Bałtyk" to przewodnik po miejscowościach nadmorskich, od wschodu po zachód lub odwrotnie, jak kto woli. Ale też sporo ciekawostek nt. najmłodszego wśród mórz Bałtyku i najpłytszego (średnia głębokość tylko 52.3m), jego temperatury czy zasolenia. Jest Szczecin, Darłowo, Trójmiasto (zabytki Gdańska, gdyński port, akwarium), małe kaszubskie miejscowości i smaczki, o których mało kto wie (wędrujący brzeg w Trzęsaczu), typowe nadmorskie kurorty (Władysławowo, Hel, Kołobrzeg) i zasady bezpiecznego plażowania. Są ciekawostki historyczne i kulturowe, ilustracje popularnych turystycznie miejsc. Jest wszystko, co może przyciągnąć małego i większego odkrywcę przygód podróżniczych. Rośliny i ptaki tu występujące, morskie ssaki, parki narodowe (Wolin i świat wikingów, ruchome wydmy w Łebie), ciekawostki np. skali Beauforta, bryzy morskiej czy rowerowego szlaku na Hel. A po regionie oprowadza bałtykolub, przewodnik i biolog Jan Wilkanowski, wolontariusz i koordynator Błękitnego Patrolu WWF na Mierzei Wiślanej.



"Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny" to moc informacji z południowej części Polski, gdzie hasają owce, rosną dziewięćsiły, mieszkańcy prowadzą życie w drewnianych uroczych, odpornych na trudne warunki pogodowe domach, mają na wyciągnięcie ręki pienińskie, tatrzańskie i gorczańskie pasma gór, które zachwycają swoim wdziękiem i niezliczonymi mniej lub bardziej uczęszczanymi szlakami. Po uroczym regionie Podtatrza oprowadza przewodnik Paweł Skawiński, miłośnik przyrody i wieloletni pracownik Parku Narodowego. Możemy zajrzeć do Ludźmierza - najstarszej wsi Podhala, do której pierwsi mieszkańcy dotarli dolinami rzek w XIII wieku. Na torfowisko Baligówka z wododziałem między Bałtykiem a Morzem Czarnym, gdzie spadająca woda z nieba nie może się zdecydować w stronę którego morza popłynąć i płynie w obie:) Do skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce ze zbiorem ponad 130 parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, pługów śnieżnych i żurawi wodnych. Do miasta dzieci czyli uzdrowiskowej Rabki Zdrój ze szpitalami, sanatoriami dla chorych. Do sztucznego jeziora w Czorsztynie. Poczytamy o zwyczajach niedźwiedzi, wilków, czy bocianów. A na koniec sprawdzimy swoją wiedzę w quizie:)


I ostatni z przewodników, zabiera nas w "Tatry" razem z Pawłem Skawińskim, który spędził tu dużą część dorosłego życia, jest leśnikiem, taternikiem, ratownikiem górskim, instruktorem narciarskim. To już nie pagórki, nie morskie piaski, a konkretne często skaliste szczyty górskie, do których trzeba się przygotować, zaplanować, by wrócić bezpiecznie. Ale nie tylko szczyty, bo przecież doliny, potoki, jaskinie są tu przecudne i warto je poznać. Warto też przyjrzeć się kozicom, rysiom, świstakom, krokusom i wypasającym się owcom. Warto posmakować specjałów górskich i przyjrzeć się strojom i chatom regionalnym. Warto poznawać i odkrywać swój kraj.



Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych

Jan Wilkanowski, il. Ola Krzanowska

wydawnictwo Literackie,  2023

liczba stron: 88

Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, il. Ola Krzanowska

wydawnictwo Literackie, 2023, liczba stron: 88

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Paweł Skawiński, Barbara Gawryluk, il. Adam Pękalski,

wydawnictwo Literackie, 2021

liczba stron: 88

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...