Kolejna
komiksowa adaptacja arcydzieła światowej literatury, którą czyta się z zaciekawieniem! Przygody 27-letniego Anglika Robinsona Crusoe o niespokojnej duszy i zaradnej głowie, przed którym świat stoi otworem, a zdolność radzenia sobie w każdych warunkach i pogodne usposobienie zachwyca.
Kiedy ojciec Robinsona jest już stary, syn obiecuje mu stateczne uporządkowane życie (jego bracia zginęli na morzu), jednak zdradza marzenie o wyprawie po morzach. Pragnienie odrywania świata nie pozwala mu siedzieć w miejscu. Doświadcza wielu przygód, tułaczki, rejsów od Afryki po Amerykę, życia w Brazylii, niewoli u Maurów. W końcu wsiada na pokład i rusza długą i niebezpieczną wyprawę morską w kierunku Afryki, by zdobyć niewolników. Statek niefortunnie rozbija się podczas szalejącego sztormu, a Robinsonowi wraca świadomość, kiedy zostaje wyrzucony na brzeg. We wraku statku blisko wybrzeża znajduje reszki ocalałych przedmiotów, parę niepotrzebnych monet i psa, który zostaje jego wiernym towarzyszem na bezludnej wyspie. Chłopiec musi poradzić sobie sam, a że jest sprytny, potrafi urządzić się wspaniale. "Zdany na łaskę natury i dzikich bestii" najpierw znajduje bezpieczne miejsce do zamieszkania osłonięte skałami, zacienione, potem buduje z drewna otoczenie, meble, ogrodzenie, żeby móc spać spokojnie. Potrafi polować, więc ma czym napełnić brzuch swój i psa. A z czasem oswaja kozy, a po kilku latach hoduje zboże i piecze pachnący pyszny chleb. Na wyspie pojawiają się kanibale, którzy odprawiają rytuały nad skazanymi więźniami i zabijają ich. Udaje mu się uratować jednego ze skazanych karaibskich tubylców - Fridaya (Piętaszka), i oswoić, a nawet zaprzyjaźnić z nim, poczuć więź jak z synem, i dzielić życie na wyspie. A z czasem, po latach, kiedy na horyzoncie pojawia się statek, Robinson pomaga kapitanowi odzyskać statek od zbuntowanej załogi i wrócić z Piętaszkiem do rodzimej Anglii po 28 latach życia na wyspie.
Opublikowany
w 1719 roku Robinson Crusoe Daniela Defoe to jedna z najbardziej
znanych powieści przygodowo-podróżniczych na świecie. Doczekała się
licznych wydań i adaptacji, została też przetłumaczona na wiele języków,
zaś imię głównego bohatera powieści stało się synonimem rozbitka.
Warto wiedzieć, że imię „Robinson” stało się synonimem rozbitka, a terminem „robinsonada” można opisywać podróże samotnego człowieka, który jest zdany na własne siły.
Adaptacje literatury: Robinson Crusoe
scen. Ch. Lemoine, il. J.-Ch. Vergne, tł. Jan Kos
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz