Humla Hansson chodzi do piątej klasy. Jest Szwedką. To dziewczyna z charakterem, "w kwestii stylu ma tylko dwa ideały: ciocię Fanny i Gargamela". W pierwszym tomie przybliża czytelnikowi swoje przeżycia oraz zdradza najskrytsze tajemnice jej serca i umysłu. "Czytasz je na własne ryzyko".
Właściwie do momentu, kiedy zachorowała na ospę, to wszystko było całkiem ok. Miała serdeczną przyjaciółkę, z którą przypieczętowała przyjaźń krwią, spędzała z nią mnóstwo czasu, wspólnie miały głowy pełne pomysłów do zabawy w każdym miejscu. Teraz jej świat się zawalił. Znaki po krostach zostały, Nour odeszła do grupy koniar w białych spodniach i obcisłych bluzkach, a małomówny i bojący się "zużytych plastrów, klamek, szatni na wuefie" Blady chce zostać jej chłopakiem. Do tego najbliższa ciocia Fanny, z którą dziewczynka ma wiele wspólnych zainteresowań artystyczno-kulinarnych (np. eksperymentalny ser-na-serze-w-serze czy zupa z żelków) trafia do szpitala psychiatrycznego, a do tego rodzice nie robią nic w kierunku tego, by Humla miała w końcu młodsza siostrę czy brata (choć jak pomyśli "o tych rzeczach, to natychmiast ma ochotę nalać sobie do uszu płynu do mycia naczyń i wypłukać z czaszki cały mózg").
Świat dwunastolatki wydaje się skomplikowany, a życie samotne i znienawidzone. Nic dziwnego, że jej rysunki stają się ponure i dziwaczne, że czasem musi zamknąć się w szkolnej łazience i udawać, że jej nie ma. Ale sinusoida zdarzeń ma to do siebie, że opada, ale w końcu też wznosi się. A to oznacza, że Humla w końcu trafi na swoją dawną przyjaciółkę, będzie mogła wybaczyć jej chwilową nieobecność, a kiedy będą razem, uda im się przywrócić chęć do życia ukochanej cioci, spełnić jej marzenie i zrobić coś, na co sama pewnie by się nie odważyła.
Sekrety Humli zaskakują swobodą i nieskrępowaną szczerością, a jej wnikliwość powoduje, że nic nie umknie jej uwadze, nawet dawna miłość mamy. Dzięki czemu już w pierwszym tomie wiadomo, z jakim charakterem bohaterki mamy do czynienia. Jest poważnie i wesoło, mądrze i zwyczajnie, inteligentnie i sarkastycznie. Oczywiście pomiędzy rysuje się ciekawy zarys szwedzkiej rodziny, brak talentu mamy do gotowania, jej ciężkie westchnienia o poranku, lęki taty o lot samolotem i marzenia mamy o wycieczkach, strach dziadka, że nawet przy upadku ze schodów, w lesie, podczas jedzenia ryb czy jagód, można umrzeć.
A ilustracje świetnie oddają nastroje, smutek i charakter bohaterki, szukanie swojego miejsca w społeczeństwie.
Książka nagrodzona w 2020 roku szwedzką Nagrodą Augusta dla najlepszej książki dla dzieci i młodzieży. Czekamy na kolejne przygody.
Sekrety Humli Hansson (szw. Humlan Hanssons hemligheter)
Kristina Sigunsdotter, Ester Eriksson, tł. Agnieszka Stróżyk
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2023
liczba stron: 110
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz