Ta gra przypomina mi emocje towarzyszące przy Kodzie faraona, bo trzeba intensywnie i szybko myśleć w sposób matematyczny, który może przyprawiać o zawrót głowy albo satysfakcję z umiejętności szybkiego operowania działaniami matematycznymi, żeby uzyskać dany wynik.
Zasady rozgrywki są następujące. Na środek stołu wykładamy pięć kart z liczbami i rzucamy dwiema kostkami. Sumujemy wyrzucone liczby z kostek. Wtedy każdy z graczy próbuje uzyskać wynik z kostek z wybranych lub wszystkich kart, które zostały wyłożone (użytych do działań jeden raz). Kto pierwszy wymyśli rozwiązanie, woła: "Mam" albo "Pitagoras" i pokazuje działanie przy pomocy wyłożonych kart. Jeśli wykona działania prawidłowo, zdobywa karty, których użył. Jeśli nieprawidłowo wykonał obliczenia, pozostali gracze zabierają ze stołu po jednej karcie. Dokładamy kolejne karty, żeby było pięć. Wyrzucamy kości i gramy dalej. Im więcej kart zużytych do rozwiązania, tym więcej kart zdobytych i bliżej do zwycięstwa, bo wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej kart.
I tyle zasad. Jeszcze używanie kostek różni się w zależności od stopnia trudności: w podstawowej wersji używamy dwóch niebieskich kostek (z cyframi: 0, 2, 3, 4, 5, 8 i 20, 30, 40, 50, 60, 70), albo kostki niebieskiej (0, 2, 3, 4, 5, 8) i czerwonej (0, 10, 10, 0, 10, 20). Dla ułatwienia można odrzucić karty o wartościach większych niż 15.
A w wersji utrudnionej używamy używamy kości niebieskiej (0, 2, 3, 4, 5, 8) i czarnej (30, 50, 70, 80, 90, 110).
Jeśli nikt nie może ułożyć działania z wyłożonych kart, wykładamy dodatkową kartę i rzucamy kośćmi. Gra kończy się, kiedy nie ma wystarczająco dużo kart do wyłożenia w kolejnej rundzie.
To gra zarówno do grania z dziećmi (ukryty cel edukacyjny:), jak i towarzysko, imprezowo (jest zabawnie). Daje duże pole do popisu zdolności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Tu możesz obejrzeć videointrukcję.
Pitagoras
Reiner Knizia, il. Renato Faccini
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023
dla 2-6 graczy, wiek 8+, zawartość opakowania: 55 kart (4x od 1 do 10, 2x od 11 do 14, 1x od 15 do 19, 2x 20), 4 kości, instrukcja
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz