Czas odświeżyć słynne powieści, forma komiksu sprawia, że czyta się je o wiele szybciej, zachowując główne wątki, przypominając sobie niezwykłe losy bohaterów.
"Ivanhoe" to komiks o średniowiecznych rycerzach oparty na powieści historycznej Waltera Scotta z 1820 roku. Akcja rozgrywa się w XII-wiecznej Anglii. Bohaterów i wątków jest wiele, ale główną postacią jest Wilfred z Ivanhoe, anglosaski rycerz w opanowanej przez Normanów Anglii oraz legendarny banita Robin Hood (Locksley - przywódca leśnej bandy).
W królestwie Sasów i Normanów trwają
walki o wpływy. Wilhelm Zdobywca dzierży tron Anglii, a Cedric z Rotherwood (Sakson) chce przywrócić na
tron rdzennego króla, Athelstane z Coningsburgh, dając mu za żonę swoją
przybraną córkę Lady Rowenę. Ona jednak sprzeciwia się temu związkowi,
ponieważ jest zakochana w szlachetnym Wilfredzie d'Ivanhoé, synu Cédrika... W tle dzieją się sceny: turniej rycerski, zwyczaje darowania wianka i ręki córki, oblężenie zamku, dama serca, honor rycerski, występowanie incognito (Ryszard Lwie Serce jako Czarny Rycerz/Gnuśnik), bogaty Żyd z piękną córką. Akcja dzieje się w okolicach Yorskhire i Nottinghamshire za czasów panowania Ryszarda Lwie Serce, Saksończycy i Normanie nieustannie prowadzą walki o to, kto lepszy i ważniejszy, prowadzą spiski przeciw panującemu, tytułowy Ivanhoe pozostaje w tle, za piękną Rebeką czy starym Cedrykiem.
Czytelnik ma okazję poznać fragmenty historii Szkocji, kiedy Anglicy czekali na powrót z niewoli Ryszarda Lwie Serce, panujący antysemityzm i okazywanie Żydom jawnej pogardy, różnice między rodowitymi Anglosaksonami a normandzką elitą rządzącą, a także piękne stroje i zwyczaje rycerzy i dam. W powieści fabuła jest rozciągnięta na około 400 stron, tu skrócona do 48, tytułowy Ivanhoe nie wysuwa się na pierwszy plan (czy szlachetny rycerz pomoże królowi, zdobędzie rękę umiłowanej?), a pozostałych wielu bohaterów trudno rozpoznać i spamiętać.
Adaptacje literatury. Ivanhoe
scen. Stefano Enna, il. Stefano Garau, tł. Nika Sztorc
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022
liczba stron: 48
Komiksowa adaptacja "Przygód Tomka Sawyera" czyta się lepiej niż "Ivanhoe". Fabuła jest przejrzysta, niektóre z motywów oparte są na doświadczeniach autora, bohaterów niewielu i klarownych. Perypetie chłopca, jego szalone pomysły, ale i wdzięk, sprawiają, że powieść zyskała światową sławę, a jej kontynuacja ukazała się pod tytułem „Przygody Hucka Finna”- najlepszego przyjaciela Tomka, z którym popłynął tratwą na wyspę Jacksona i ślad po nich zaginął, uznano ich za zaginionych, opłakiwano na pogrzebie, na którym chłopcy się pojawili. Komiks został z wdziękiem zilustrowany przez włoskiego rysownika Danilo Loizedda. Ujęto w nim najważniejsze sceny z powieści, która liczy prawie 300 stron. M.in. scenę z "nicponiem" Tomkiem i jego surową ciocią Polly zatroskaną o niego i dającą się nabierać na jego wybryki. Zajęcia w szkółce niedzielnej i dowcip Tomka ze zbieraniem karteczek, które oznaczają znajomość fragmentów Biblii. Tomek z przyjacielem jest też świadkiem zabójstwa na cmentarzu. Staje w obronie niesłusznie oskarżonego o zabójstwo Muffa Pottera. Broni ślicznej Becky, kiedy grozi jej kara od nauczyciela, pomaga odnaleźć drogę, kiedy gubi się w ciemnych korytarzach jaskini. Chroni wdowę Douglas przed złodziejami. A na koniec za odważne stawianie czoła Indianinowi Joe, znajdowanie się w miejscach, gdzie nie powinien, ogromny strach, który towarzyszy mu niejednokrotnie, kiedy widzi zakazane sceny, otrzymuje słuszną nagrodę, która wystarczy jemu i jego przyjacielowi na kolejne lata przygód.
Adaptacje literatury. Przygody Tomka Sawyera
scen. Caterina Maognato, il. Danilo Loizedda, tł. Nika Sztorc
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz