21.11.2022

Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna

 

Dystopia angielskiego pisarza Aldousa Huxleya to ważne dzieło początku XX wieku (1932 rok). Dziś mamy przyjemność czytać je w formie powieści graficznej.

 

Świat stworzony w tej powieści nie ma w sobie niespodzianek, wszystko jest dokładnie zaplanowane, przewidziane, nad wszystkim jest kontrola. Ludzie tworzą jedną społeczność, wszyscy są dla wszystkich, "każdy należy do każdego", nie ma związków ani małżeństw, dzieci rodzą się z probówek, są podobne do siebie, tak samo chowane, bez czułości "gdy jednostka czuje, społeczność się psuje" i przywiązania (warunkowanie genetyczne i psychologiczne). Wszyscy mają podobne poglądy, nikt się nie wyłamuje (a przynajmniej nie powinien, bo wtedy jest uznawany za odmieńca, szybko spacyfikowany i odesłany na odległą wyspę), stale kontroluje się tych, co odbiegają od normy. Nie ma ludzi chorych i starych. Nie ma uczuć, jest przyzwolenie na dużo seksu z przypadkowymi i jak najbardziej różnorodnymi osobnikami (specjalne pigułki umożliwiają życie na pełnej petardzie, w oderwaniu od rzeczywistości; "takie ciągłe wychodzenie z jednym mężczyzną to oznaka okropnie złych manier" ). Główne hasła Republiki to wspólność społeczeństwa, jedność i stabilność. I troska o to, by każdy polubił "nieuniknione przeznaczenie społeczne".

Ale oczywiście pojawia się ktoś, kto podważa sens takiej społeczności, "podważa porządek i stabilność". John zwany Dzikusem poznał świat spoza Nowego Świata, wie kim jest Bóg, poezja Szekspira, wolność myśli i życia, a nawet cierpienie. Nie pasuje do obowiązujących w Republice reguł. "Ja nie pragnę wygód. Chcę Boga, poezji, pragnę prawdziwego niebezpieczeństwa i wolności. Pragnę dobra". Ucieka w samotne życie, na odludziu, odbywa pokutę, biczuje się. Przez świat Republiki i postać Dzikusa autor ostrzega czytelnika przed utopią, życiem bez emocji i uczuć, przedkładaniem własnego szczęścia ponad inne trwałe wartości, czy mechanizm sztucznych reguł ponad naturalnym życiem, wszechobecnej kontroli ponad wolność i samodzielność.

Powieść graficzna i jej idee są wciąż aktualne, forma przedstawienia atrakcyjna. Warto poznać ten tytuł, skłonić młody umysł do refleksji i spojrzenia na własne życie i społeczeństwo.Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna (ang. Brave New World. Graphic Novel)

Aldous Huxley, adaptacja i ilustracje Fred Fordham

wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2022

liczba stron: 240

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...