"Budzisz się każdego dnia i robisz to samo. Woła cię gra, a życie cię omija. Nie jesteś szczególnie szczęśliwy. Twoi znajomi robią w życiu postępy. Widzisz jak się rozwijają. Ale twoja rutyna to granie. To jest to, co potrafisz robić. I przychodzi ci to łatwo. Wymiatasz. W grze jest prościej niż w zmaganiach w prawdziwym życiu. Granie stawiasz ponad przyjaciół, rodzinę, szkołę, pracę. Właściwie, kiedy zastanawiasz się nad swoim życiem gracza, czujesz się winny..."
Ten poradnik jest pewnie dla wielu z nas, bo czyje dziecko bez problemu odrywa się od ekranu? Kto z nas dorosłych nie sięga co chwila po smartfon? Gdzie nie ma awantur, bo znowu ktoś przesadził z czasem spędzanym w internecie? Autorka tej książki podaje szereg pomysłów na to, jak rozmawiać z dzieckiem, jak ustalać zasady i jak się ich trzymać. Czym jest uzależnienie i jakie reakcje temu towarzyszą. Jakie są korzyści i zagrożenia z grania. Jakie są strategie rozwiązywania spędzania czasu w internecie, jak ustalać limity i plany korzystania z urządzeń. Na czym polega komunikacja poprzez: umów się, przypomnij, potwórz. W końcu: dlaczego warto uczyć i wpierać samokontrolę. Ponadto jak budować relację z dzieckiem, dlaczego tak ważne jest, by relacja, aktywność fizyczna, wszelkiego rodzaju hobby, obowiązki, świat realny były przed światem wirtualnym. Niby oczywiste, prawda?
Dlaczego warto, by dziecko wiedziało, że nad przyciąganiem nas do ekranów pracuje wiele osób (projektanci gier, psychologowie, eksperci nauk behawioralnych), sztab ludzi dysponujący milionami dolarów, by zwrócić naszą uwagę, zaangażować, zabrać czas, dać radość, możliwość sprawstwa i nagrody zwycięstwa za zaangażowanie, uzbierania punktów. Czym jest światło niebieskie i tak istotne odkładanie urządzeń na kilka godzin przed snem (więcej na ten temat znajdziesz w Jak spać, żeby się wyspać). Czym w końcu są wolne strefy od urządzeń, wolne godziny od korzystania z nich, dlaczego warto wyznaczyć jedno miejsce na korzystanie z nich, a nie uciekać do "króliczej nory" i bezmyślnego siedzenia przed ekranem. Dlaczego dobrze jest, żeby rodzic poznał świat gier i ulubionych kanałów dziecka. Jak rozmawiać o tym, co robimy w świecie gier czy serwisach on-line. Dlaczego warto szukać nowych aktywności w realnym świecie. W końcu jak krok po kroku spokojnie i bez nerwów przygotować się do cyfrowego detoksu bez stresu i poczucia winy.
Szereg gotowych rozwiązań do wykorzystania w praktyce, mikrozadań do wykonania metodą małych kroków ku lepszemu funkcjonowaniu w rodzinie. Typu: wyłącz powiadomienia aplikacji, usuń toksyczne aplikacje, pobierz pomocne narzędzia (np. usuń niebieskie światło z ekranu, zrezygnuj z mediów społecznościowych, skoncentruj się na swoich celach, ćwicz uwagę), sięgaj częściej po narzędzia nietechnologiczne. Jako rodzic umiej też dostrzec pozytywne skutki korzystania z gier (motywacja do nauki języka obcego, rozwijanie strategicznego, analitycznego myślenia, planowania, współpracy, doświadczania porażek).
Autorka przytacza trochę badań, statystyk, a jednymi z ciekawszych dla mnie są sposoby rządu chińskiego na zapobieganie uzależnieniom dzieci i młodzieży. Np. dzieci poniżej 14 r. ż. mogą korzystać z ich wersji TikToka zwanego Douyin do 40 minut dziennie, a od 22 do 6 rano aplikacja nie działa. Między niektórymi filmami zastosowano pięciosekundowe przerwy zachęcające do odłożenia telefonu. Pojawiło się więcej treści o charakterze edukacyjnym. Dzieci poniżej 18 r. ż. mogą grać online maksymalnie jedną godzinę wieczorem od 20 do 21 w piątki, w wekendy i święta. Firmy zajmujące się grami przy rejestracji wymagają od graczy prawdziwych imion i nazwisk.
Małgorzata Majewska jest pedagogiem, coachem, pracuje z dziećmi autystycznymi i ich rodzinami. Ma 17 lat doświadczenia w pracy w cyfrowych mediach, zna od podszewki świat reklamy i mechanizmy działania firm digitalowych. Z sukcesem przeszła z własną rodziną drogę cyfrowego odwyku.
Dziecko na cyfrowym odwyku
Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona
Małgorzata Majewska
wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2022
liczba stron: 224
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz