Ta książka składa się z dwóch części: opowieści z Wierzbowej 13 pisane przez czarodziejkę słowa Danutę Wawiłow i godną jej kontynuatorkę Natalię Usenko. Całość krótkich opowiadań stanowi niezłą gratkę dla tych, którzy lubią małe i większe stwory, szczyptę mitologicznych wierzeń i współczesnych fantastycznie wykreowanych postaci, które mieszkają w zwykłym niejednym bloku w mieście.
Dzieją się tu rzeczy niezwykłe, bajki stare zyskują nowy blask, a dziwaczne postaci co rusz płatają komuś figle.
Tu Listonoszowi Widełko włosy stają dęba, kiedy słyszy od strzygi Kundzi "Nie mów nic, ziemniaki jedz". Windzior płata figle mieszkańcom i wdzięcznie rymuje "Nie widziałeś mojej baby, za stodołą pasie żaby", a dzieciaki trzymają z nim sztamę. Nocnice łobuzice przychodzą w gości do dzieci i nielubianej nauczycielki Gębockiej, która pisze skargi do spółdzielni na psującą się windę i nieustannie zbiera dowody na wszelkie zło dziejące się w bloku. Rusałka pojawia się w wannie poetki Laury Łabędź. Ktoś zatyka zlew, śpiewa w rurach, zostawia mokre ślady na podłodze. Tylko dzieciaki dobrze się bawią, dorośli nie mają wyjścia, muszą zaakceptować ten stan żeby nie zwariować.
Królewna prawie pełnoletnia rani się nożem podczas robienia kanapki i zapada w sen stuletni. Inna wbrew zakazom rodziców wyjeżdża na biwak i kaleczy się zasuwakiem od śpiwora. Kacper bez słuchu muzycznego marzy o grze na instrumencie. Państwo Kowalscy śnią o dziecku. Księżniczki są prawdziwe, bo nic nie umieją. Dzieci pobierają się wbrew woli rodziców. Jaś i Małgosia zmieniają usposobienie Baby-Jagi. Czerwony Sweterek zjada z Wilkołakiem na klatce schodowej wszystkie smakołyki, które miała zanieść swoje babci.
Dzieje się naprawdę dużo. Każde opowiadanie to coś nowego, wesołego i błyskotliwego. Można wierzyć lub nie we wszystkie strzygi, utopce, windziory, można nasłuchiwać odgłosów na swojej klatce schodowej i szukać stworów między słoikami w piwnicy. Wyobraźnia po tej dowcipnej lekturze działa ze zdwojoną siłą.
Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13, seria: Czytam, bo lubię
Danuta Wawiłow, Natalia Usenko, il. Diana Karpowicz
wydawnictwo HarperCollins, Warszawa 2022
liczba stron: 200
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz