20.09.2022

Co robimy, gdy śpimy i Wycieczka po mózgu w serii Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej

 

Włoski neurolog doktor Matteo Farinella zaprasza dzieci w wieku wczesnoszkolnym do obrazkowych opowieści na temat snu i  mózgu. Odkrywa przed młodym czytelnikiem procesy, wyjaśnia pojęcia, w obrazowy sposób pokazuje pracę naszego mózgu podczas wykonywania różnorodnych czynności. Grafika książki, spersonifikowane części mózgu pozwalają na łatwiejszy odbiór i zrozumienie ich zadań, jakie pełnią w ludzkim organizmie.

W książce "Co robimy, gdy śpimy" autor wyjaśnia czym jest sen, dlaczego jest tak ważny, zwłaszcza u dzieci, które potrzebują utrwalić i przetworzyć wszystko, co danego dnia przeżyły i czego się nauczyły (podobnie jest u dorosłych). Przybliża cykle snu, potrzebę rannego i późnego wstawania w zależności od tego, o jakiej porze kładziemy się spać, a także fazy snu. Pokazuje, jak ważna jest praca umysłu w ciągu dnia i nocne porządkowanie nowych doświadczeń podczas odpoczynku. Przedstawia hormon melatoniny, który odpowiada za regulację rytmu spania. Komórki hipokampu, które utrwalają w nocy to, czego nauczyły się wcześniej. W końcu skąd się biorą i czym są koszmary oraz lunatykowanie.
 
Po krainie snu oprowadza neuron Tymek, który pracuje w korze czołowej odpowiedzialnej za pomysły i pojęcia abstrakcyjne i nie ma ochoty na spanie, więc z przyjemnością oprowadza czytelnika po różnych zakamarkach mózgu.

 

W drugim tytule w tej serii "Wycieczka po mózgu" autor przybliża najważniejsze pojęcia związane z działaniem mózgu. Dzieli mózg na wzgórze, korę, ciało migdałowate, hipokamp, móżdżek, rdzeń kręgowy, układ limbiczny i opisuje, czym się one zajmują. Jak działa układ nerwowy. 

Neuron Tymek chce poznać wszystkie miejsca w mózgu i zadecydować, gdzie będzie pracować w przyszłości. Przez rdzeń kręgowy jedzie windą do góry, poznaje rwetes, który dzieje się w towarzystwie impulsów elektrycznych, odbierania ich i przekazywania do odpowiednich struktur. Widzi od środka to, co dzieje się od momentu ukąszenia małej Zosi przez skorpiona do wprawienia mięśni w ruch i ucieczki przed nim, pracy móżdżka, żeby nie stracić równowagi, okrzyku z bólu i pracy układu limbicznego (tu powstają emocje). W końcu dociera do kory czołowej, czyli najbardziej nowoczesnej dzielnicy odpowiedzialnej za wyobrażenia, wykraczanie poza schematy, planowanie działań, kontrolę emocji. Po takiej wyprawie Tymek już wie, gdzie jest jego miejsce. A młody odbiorca zna działanie struktur mózgu:)    


Co robimy, gdy śpimy (wł. Ramon non ha sonno)

seria: Akademia Mądrego Dziecka, Chcę wiedzieć więcej

Matteo Farinella, tł. Ewa Nicewicz

wydawnictwo HarperCollins, Warszawa 2022

liczba stron: 48

Wycieczka po mózgu (wł. Benvenuti a Cervellopoli)

seria: Akademia Mądrego Dziecka, Chcę wiedzieć więcej

Matteo Farinella, tł. Ewa Nicewicz

wydawnictwo HarperCollins, Warszawa 2022

liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...