Te komiksy prezentują wiedzę, pobudzają do poznawania świata nauki, zdobywania nowych umiejętności, pokazują, że warto wiedzieć więcej i umieć fascynować się różnorodnymi zagadnieniami.
To już ósmy i dziewiąty tom w serii Najwybitniejsi naukowcy. Pierwszy z nich prezentuje postać "czarodziejki liczb" Ady Lovelace, córkę słynnego poety lorda Byrona, która żyła przed Marią Skłodowską-Curie, więc nie było łatwo przebić się w męskim świecie. Ale jej światły umysł i podstawy wiedzy z wielu dziedzin, a przede wszystkim współpraca przy tłumaczeniu artykułu z włoskiego na francuski i takie rozumienie maszyny analitycznej Charlesa Babbage`a, że twórca miał wrażenie, że Ada rozumie więcej niż on, przyczyniły się do tego, że Ada zabłysła w pracy nad pierwszym komputerem i pozostała w historii opisana jako pierwsza programistka. A w komiksie pokazana jako kobieta, która kochała naukę i z radością główkowała.
Więcej o Adzie Lovelace znajdziesz tutaj.
Drugi opowiada o Galileuszu, jego geniuszu ogólnego, a w szczególności odwagi w podważaniu nauki Arystotelesa i uważnej obserwacji świata gwiazd. Miał na tyle wiedzy, dociekliwości i hartu ducha, że współpracownicy nie bardzo chcieli z nim przebywać. Uparcie powtarzał swoje racje, że Ziemia krąży wokół Słońca. Genialny astronom, fizyk, matematyk, filozof nauki i religii, wynalazca. W komiksie zaprezentowany nie tylko jako geniusz, ale jako zwykły człowiek borykający się z codziennymi trudnościami.
Albumy są ekstra. Oprócz komiksowych dobrze opracowanych historii, zawierają krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium życia głównych bohaterów.
Ada Lovelace. Czarodziejka liczb. Najwybitniejsi naukowcy, Jordi Bayarri, Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska, wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022liczba stron: 48
Jordi Bayarri, Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz