16.02.2022

Recto Verso - gra dla sprytnych budowniczych

 

Ależ mnie cieszy ta gra! Łączy w sobie elementy komunikacji, umiejętności współpracy w działaniu, myślenia przestrzennego i szybkości. Wszystko to potrzebne dzieciom i dorosłym, tym bardziej, że podane w bardzo atrakcyjnej formie.

To, co bardzo lubię w grach, to także to, że zasady tłumaczy się i przyswaja w minutę czy dwie, a możliwości grania są bardzo duże, i towarzyszy im duża frajda z rozgrywek.

O co chodzi? 

Komunikację, współpracę i szybkość układania konstrukcji z klocków ćwiczymy podczas rozgrywek, które polegają na tym, że dwie osoby siedzą naprzeciwko siebie i każda z nich musi ułożyć wzór, który ma przed sobą na karcie. Gracze mają inne budowle do odtworzenia (karty są dwustronne, gracze nie zaglądają sobie w karty, jeden widzi przód budowli - recto, drugi tył - verso), które stanowią jedną całość. Trudne? I tak i nie. Liczy się to, jak układamy klocki, jak się dogadujemy, i czy robimy to sprawnie. Bo gramy na czas! I od szybkości ułożenia wzoru zależy liczba punktów. Współpracujemy, ale każdy zdobywa punkty na swoje konto (w wersji na dwie osoby działamy wspólnie i zyskujemy tyle samo punktów). Budowla z przodu i z tyłu jest inna, nie można zostawiać pustych miejsc pod innymi klockami, wszystkie klocki muszą być wykorzystane (w wersji łatwiejszej bez czerwonego klocka), jeśli nie ma ich na karcie, ukrywamy je wewnątrz budowli, muszą zmieścić się na wyznaczonych polach planszy.

Kto skończy pierwszy, woła "Recto", kto drugi, woła "Verso" i zatrzymujemy stoper. Jeśli ktoś nie zdążył ułożyć swojego wzoru w dwie minuty, albo jeśli ktoś popełnił błąd, wtedy niestety żaden z graczy nie otrzymuje punktów. Jeśli gracze zmieścili się w czasie i właściwie ułożyli wzory, dostają po tyle samo punktów, w zależności od tego, ile czasu zajęło im ukończenie budowli (punktacja podana jest na pudełku). Po przyznaniu punktów zaczyna się nowa runda (kiedy gra więcej niż dwie osoby), a partnera losuje się poprzez żeton gracza. Gra kończy się, gdy żetony wszystkich zostaną odkryte, gdy każdy z każdym zagrał dwa razy (lub trzy kiedy grały trzy osoby). Kto zdobył najwięcej punktów, zwycięża.


Co ważne i praktyczne, można w nią grać od dwóch do sześciu graczy. Kiedy gra więcej niż dwie osoby, gracze zmieniają się. Poziomy trudności są dwa: normalny (karty z niebieskim tłem oraz klocki bez czerwonego, i trudny - wszystkie klocki). Klocki są drewniane! Bomba. Pudełko zgrabne i stanowi jednocześnie planszę do gry, super minimalistyczne wykorzystanie zawartości opakowania. Bardzo doceniam:) Gra sprawdza się podczas spotkań w gronie rodziny i znajomych. Ćwiczy umiejętność działania pod presją czasu, wyobraźnię przestrzenną i zdolność konkretnego komunikowania. Jeśli ktoś grał w np. Ubongo 3d, nie powinien mieć trudności w budowaniu. Gra jest na tyle fascynująca, że niektórzy gubią przy niej zęby:)


Recto Verso
Inka i Marcus Brand, il. Camille Chaussy
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022
dla 2-6 graczy, wiek 8+, czas rozgrywki około 30 minut
zawartość opakowania: dwustronna plansza, 100 punktów zwycięstwa, 36 żetonów partnerów, 11 drewnianych elementów (klocków), 64 karty
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...