14.01.2022

Nowa praca świętego Mikołaja

 

Bardzo aktualna historia poszukiwań, zmiany pracy i życia w czasie kryzysu. Ujęta w krótkie 27 rozdziałów, bawi pomysłowością i zachwyca ilustracjami Sergio Olivotti (znanego polskim czytelnikom ze Zwierzoobjaśniarki).

Święty Mikołaj doświadcza zmian w dobie kryzysu światowego. Sezonowa praca, którą wykonywał bardzo mu odpowiadała, nie zabierała wiele czasu, przynosiła radość, satysfakcję, długie wakacje, czas na przygotowywanie pysznych dań, czytanie książek. Sprzyjało to życiu w spokoju i radości. Jednak od niedawna przestał otrzymywać za pracę wynagrodzenie, ponieważ Poczta Ogólnoświatowa "była spłukana". Aby ciąć koszty dyrektor wpadł na pomysł, by ludzie przestali pisać listy na papierze, a pisali wiadomości mailowe, a poczciwy brodacz traci pracę. Nie upada na duchu, szybko odnajduje się w zaistniałej sytuacji i rusza na poszukiwanie nowej posady. Wymogi stawiane przez pracodawców nie są proste do spełnienia. Choć Mikołaj z dużą pewnością siebie domaga się zatrudnienia i wielokrotnie wydaje mu się, że spełnia kryteria, które stawiają pracodawcy. Czy uda mu się w końcu znaleźć nowe zatrudnienie, otrzymywać pensję i mieć ubezpieczenie zdrowotne? Czy zmieni swoje życie kawalera i samotnika? 

Wciągająca historia, z poczuciem humoru i dużą porcją wyobraźni autora. A do tego fikuśne ilustracje Mikołaja i innych bohaterów mu towarzyszących. Oraz zapoznanie z Befaną, czyli starszą panią w dziurawych butach i znoszonych ubraniach, która we Włoszech przynosi dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia (ciekawostka: jej nazwa wzięła się od słowa epifania - objawienie, które było trudne i często przekręcane przez Włochów. Kiedy usłyszała o narodzeniu Jezusa, poleciała tam na miotle, ale zgubiła się i dotarła za późno. Od tamtej pory zagląda do domów, mając nadzieję, że znajdzie Dzieciątko).
Nowa praca świętego Mikołaja (wł. Il secondo lavoro di Babbo Natale)

Michele D'Ignazio, il. Sergio Olivotti, tł. Joanna Wajs 

wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2021

liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...