Oto czwarty tom przygód Bożydara Antoniego Jakiełłka (tu pozostałe części), który rozpoczyna rok szkolny w czwartej klasie. To już nie to samo, co w trzeciej, tym bardziej że do ekipy dołącza Wielka Zuzana Myłka zwana Zmyłką, a jednym z nowych nauczycieli jest "wytrzymywalny" blado czarny Cebulon.
Trzeba wiedzieć, że dom Bożydara to bardzo nietypowe miejsce. Z wszelkich zakątków mniej lub bardziej wyłaniają się cudaczne istoty, czarne macki, obślizgłe gluty, piskliwe kichanie, a dom i jego mieszkańcy (mama, wujkowie, dorosły anioł, kucharz i inne istoty) są "nasączeni poezją jak biszkopt herbatą". Nie dziwi to przyjaciół Bożka Tomka i Witka, a nowa w towarzystwie Zmyłka przyjmuje to naturalnie. Co więcej ta dziewczyna z burzą rudych kręconych włosów i falbankami na ubraniach szybko zyskuje sympatię mieszkańców i znajduje wspólny język ze Szczęsnym! "Z wierzchu kolorowa, pogodna i miła", pod spodem z bagażem doświadczeń, pomysłami, odwagą, zapałem do poznawania przygód w szkole i poza nią, czy "gadania o wszystkim i milczeniu o niczym" z Bożkiem. Dzieciaki są tu mile widziane, karmione smakołykami, ciepłem, humorem i wiedzą.
Dlatego kiedy potrzebują pomocy w sprawie nieakceptowalnego i dość zagadkowego nauczyciela Cebulona, bliscy Bożka ruszają z pomocą. Bo szkoła stała się dziwnym miejscem, wysysa z uczniów energię i uprzejmość, kumuluje złość, sprawia, że uczniowie zachowują się nienaturalne, wręcz dramatycznie, jakby działała na nich niewidzialna siła. A Bożek musi wyjść ze swojego przytulnego wygodnego bąbelka. Musi zapobiec dziwnej atmosferze, uspokoić złowieszczy wiatr, zejść w tajemne szkolne korytarze, rozgryźć zagadkę Cebulona, polubić matematykę...
Tak oto uczniowie czwartej be ścierają się z nowymi przygodami, odkrywają tajemnice szkoły, zacieśniają więzi, odkrywają świat i swoje możliwości, uczą się samodzielności i wychodzenia z bezpiecznych domowych bąbelków. A pomiędzy otrzymujemy fragmenty poezji, bogate słownictwo, literacką ucztę, pełen wyobraźni, niezwykłych istot i kulinarnych smaczków dom z dużą ilością macek.
Małe Licho i babskie sprawki
Marta Kisiel, il. Paulina Wyrt
wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2021
liczba stron: 304
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz