To druga część w serii Sieciaków po "Misji bezpieczny Internet". Podejmuje ważne zagadnienie popularności w sieci, do której dążą dzieciaki, które marzą o dużej ilości polubień, serduszek i pozytywnych komentarzy i zrobią dużo i nie zawsze mądrze, by tę popularność zdobyć.
Bohaterowie pokazują, że nie zawsze warto nagrywać kolejny filmik, nie warto własnej wartości uzależniać od ilości polubień w sieci, zasięgu, od udziału w challengach. Uwrażliwiają na to, że każdy z nas jest ok, jest niepowtarzalny i wartościowy, jeśli jest sobą, obdarza innych szacunkiem i stara się żyć jak najlepiej, bez konieczności zmieniania swojej twarzy w sieci.
Niestety wredne Sieciuchy (Bełkot, Kradziej, Kłamacz, Śmieciuch i ich szef Czyste Zło), mają na ten temat inne zdanie. Walczą zawzięcie o to, by dzieciaki pragnęły popularności, by miały dużo komentarzy, dlatego szerzą hejt, obraźliwe zdania i opinie na ich temat, przygnębiając je i upokarzając. Mają niecny zamiar porywać dzieci do sieci i tworzyć z nich sieciuchowe trolle. Urządzają Wielką Galę Fejmu, by zwabić nieświadome lub pragnące popularności dzieciaki. Drużyna Sieciaków (Ajpi, Netka, Spociak i Kompel) trzymają rękę na pulsie, prowadzą szereg pozytywnych akcji, które mają na celu uświadamiać dzieci, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, jak cieszyć się sobą na co dzień bez konieczności nagrywania i wrzucania wszystkiego do sieci i otrzymywania za to lajków. Popularyzują wiedzę, świadome korzystanie z sieci, działają na forach internetowych, propagują hasła na ulotkach i koszulkach #jestemOK, i pokazują smutną prawdę, że niestety większość dzieciaków opowiada się za tym, co łatwe, przyjemne, głupie, a ślepa pogoń za uznaniem w sieci ma się dobrze.
To bardzo ważne zagadnienia w dobie uwielbienia YouTuba, TikToka itp. pochłaniaczy czasu i energii dzieci. Książka uwrażliwia na to, by nie wszystkim w sieci ufać, nie przesadzać z czasem spędzanym przed szklanym ekranem, dbać o swoją prywatność i szanować innych. Uważać na to, co wrzucamy do sieci, mając świadomość tego, że Internet nie zapomina.
Książka powstała we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Podejmuje bardzo ważne zagadnienie, do samodzielnej lektury dziecka, wspólnego przepracowania z rodzicem lub nauczycielem, rozmowy, dyskusji, uświadomienia konieczności bezpiecznego i zrównoważonego korzystania z Internetu.
Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu
Łukasz Wojtasik
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2021
liczba stron: 70
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz