To książka kierowana głównie do tych, którzy nie radzą sobie z własnymi emocjami, odpowiadają agresją, siłą, zniewagą na zachowania innych. Może nie do końca wiedząc, skąd się to w nich bierze, dlaczego tak działają, nie mają odwagi żeby o tym porozmawiać.
Poprzez szereg prostych zdarzeń, krótkich wyważonych zdań autor (Dominique de Saint Mars) i ilustrator (Serge Bloch) pomagają zrozumieć cały proces powstawania przemocy, jej rodzajów (psychiczna, słowna, fizyczna), uwarunkowań w zależności od wieku, sytuacji. Narastania i odpowiadania przemocą, jeśli doznało się jej i nie potrafiło o niej rozmawiać, która powodowała chęć zemsty. Czytelnik otrzymuje jasne rozwiązania, aby się nie kłócić i nie bić. Zamiast nich oferuje zastanowienie się nad zastaną sytuacją, negocjowanie, słuchanie, panowanie nad sobą, odwracanie uwagi napastnika, zachowanie spokoju, w końcu uprawianie sportu, zajmowanie się muzyką czy plastyką, by umieć się łatwiej wyrażać, spędzanie wolnego czasu w ruchu na podwórku a nie przed ekranem, sen, picie wody i zastępowanie słodyczy owocami i warzywami.
To ważne, by w obliczu przemocy nie poddać się jej, nie odwzajemnić, być w zgodzie ze sobą, rozumieć na czym polega, a ponadto wiedzieć gdzie szukać pomocy, jeśli ktoś zostaje sam z problemem albo zna kogoś kto jest ofiarą. To bardzo ważna książka, podobnie jak te w serii o złym dotyku czy rasizmie. Forma miniporadnika zawiera sedno zagadnienia, uczy lepszego życia, przeciwstawiania się nieprawidłowym zachowaniom, mówienia "nie" przemocy w sobie i przeciwko innym.
Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Przemoc. Nie! (fr. Le petit livre pour dire non a la violence)
Dominique de Saint Mars, Serge Bloch, tł. Joanna Woyciechowska
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2021
liczba stron: 40
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz