5.08.2021

Arystoteles i Einstein - nowe komiksy w serii Najwybitniejsi Naukowcy

 

W maju poznaliśmy komiksowe sylwetki Darwina i M. Skłodowskiej-Curie w serii Najwybitniejsi Naukowcy. Dzisiaj przed nami kolejne niezwykłe postaci ze świata nauki: Arystoteles i Einstein. Historia nauki przedstawiana w komiksowy sposób to bardzo przyjazna młodemu czytelnikowi opcja poznawania świata nauki. Fakty historyczne i biograficzne sprzyjają zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy przez młode pokolenie.

 

Przedstawiona postać Arystotelesa, najwybitniejszego z filizofów starożytnych, pokazuje jego głód wiedzy od najmłodszych lat do końca życia.  "Zamierzam wiedzieć wszystko o wszystkim". Jego troska o uważne przyglądanie się światu natury, obserwowanie przyrody, działaniu człowieka, zadawanie pytań, analizowanie zagadnień, czytanie, sztukę prowadzenia dyskusji, zachwyca. Wytrwałe kształcenie się w akademii Platona, w Atarneus u boku Hermiasza. Sztuka nauczania syna króla Macedonii - Aleksandra i synów arystokratów, utrwalanie w nich przekonania, że warto wiedzieć po co, jak i skąd coś jest, czy że "poznawanie zawsze jest cenne". Założenie własnej Akademii - likejonu (stąd dzisiejsze liceum), bo "wiedza jest moim życiem", bo "pytania pobudzają nas do nauki". Jego cenne i wszechstronne osiągnięcia w astronomii, fizyce, biologii, geografii, logice (bo wtedy nie dzielono nauki na dziedziny, jak dziś), pomysł na "złoty środek" czyli rozumny wybór między skrajnościami.

Czwarty tom serii przybliża postać Alberta Einsteina. Niezwykłego geniuszu, którego myślenia nie zrozumie przeciętny umysł (nawet) matematyczny, a który dzięki teorii względności przeszedł do historii, i jak mało który naukowiec (dzięki rozwichrzonym włosom i charakterystycznemu wąsowi) wszedł do świata współczesnej popkultury. Komiks pokazuje jego ścieżkę naukową, zmagania z dążeniem do udowodnienia swoich idei na teorię względności i zależności między masą i energią. Jego trudności w codziennym życiu (błędy w obliczeniach, trudności w nawiązywaniu relacji, utrata małżeństwa i dzieci), niewiarygodna zdolność wyobrażania abstrakcji, żmudne prace nad teoriami trwające wiele lat. Zaszczytny udział w kongresach ówczesnych naukowców czy uzyskanie Nagrody Nobla oraz absolutna rewolucja fizyki i dzięki temu duże zainteresowanie nią i skok w naukach ścisłych.

Na końcu albumów znajdziemy krótkie biogramy postaci występujących w komiksie, osób z nimi powiązanych, posłowie dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium odkryć bohatera albumu i szkice ilustracji. 






Arystoteles. Głód wiedzy, seria: Najwybitniejsi Naukowcy (hiszp. Aristoteles. El deseo de saber)

scen. i il. Jordi Bayarri, Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021, liczba stron: 48

Einstein. Przeskok kwantowy, seria: Najwybitniejsi Naukowcy (hiszp. Einstein. El salto cuantico)

scen. i il. Jordi Bayarri, Dani Seijas, tł. Agata Ostrowska

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021, liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...