11.05.2021

Komiksy o życiu i dokonaniach naukowych: Marii Skłodowskiej-Curie i Darwina


Oto nowa seria komiksów przeznaczona dla młodych czytelników, która przybliża sylwetki naukowców. Dwa pierwsze tomy prezentują biografie i ważne dokonania dla rozwoju ludzkości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Darwina opisane i narysowane prze hiszpańskiego twórcę Jordi Bayarri'ego. Pokazują ich dzieciństwo, młodość, ścieżkę kariery, niezwykłą chęć zdobywania wiedzy, odkrywania i całkowitego oddania się nauce.


To postaci niezwykłe, ich praca intelektualna, chęć zdobywania nauki, prowadzonych intensywnie badań, dochodzenia do wniosków, zdumiewają. Autorowi udało się tak zaprezentować komiksy, że niosą ze sobą sporo treści, najważniejsze fakty z życia bohaterów, ich dokonania. Bez zbędnej nudy. Akcja toczy się szybko. Kolejne migawki pokazują to, co najbardziej istotne. Dzięki czemu efekt zachwytu sylwetkami gwarantowany.

Oto Maria Skłodowska-Curie. Jej dzieciństwo w czasach zaborów Polski, wychowanie w ówczesnych warunkach, ogromne parcie na wiedzę i kształcenie się, dogadywanie się z siostrą, żeby  utrzymywać się wzajemnie w Paryżu i studiować na Sorbonie. Droga do nauki, wspólna praca z Piotrem Curie, małżeństwo, wychowanie córek, organizacja laboratorium, praca na Sorbonie, odkrycia pierwiastków radu i polonu, dwukrotne uhonorowanie Nagrodą Nobla (choć Piotr musiał interweniować do szwedzkiej akademii o sprostowanie i uznanie zasług dla kobiety). Ważny głos kobiety naukowiec, która prezentowała naukę jako sposób poznawania świata, a współpracę intelektualną jako narzędzie komunikacji pomiędzy narodami. Wykorzystanie promieni Rentgena podczas pierwszej wojny, stypendium w Stanach Zjednoczonych na badania nad radioterapią. Wszystkie te fakty pokazują niezwykle silną, odważną i mądrą kobietę przełomu XIX i XXI wieku.



Charles Darwin. Jego pasja przyrodą, pomimo odmiennego zdania ojca o edukacji i dążeniu do tego, by został lekarzem. Studia teologiczne w Cambridge. Wyprawa z profesorem Henslowem do Walii, a potem rejs na Morze Południowe z kapitanem Fitzroyem (który słynął z zainteresowań naukowych, umiejętności matematycznych, eksploracji Ziemi Ognistej, pomiarów długości geograficznych). Wielka wyprawa podczas opływania świata, pochylanie się nad nieznanymi gatunkami zwierząt, zbieranie próbek i dochodzenie skąd tyle różnic między nimi. Dyskusje z naukowcami na Oksfordzie. Powoli wykluwająca się teoria ewolucji, która kształtowała się na równi z teorią Alfreda Wallace'a. Teorie Darwina u końca XIX wieku miały ogromne znaczenie, zmieniły postrzeganie świata. Uporządkował świat przyrody w drzewie życia, w którym pojawiają się kolejne gatunki zwierząt. Propagował myśl, że edukacja i kultura skutecznie poprawiają kondycję człowieka.




Po historiach komiksowych, książki zawierają objaśnienie występujących bohaterów, kto jest kim, jakie miał powiązania, relacje, więzi z bohaterem. Przedstawione są szkice postaci komiksowych, osiągnięcia bohaterów, ich znaczenie dla nauki i przyszłych pokoleń. Kalendarium 
odkryć bohatera albumu. A także słowo wyjaśnienia poprowadzone przez dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię. Wszystko to czyni przyjemne kompendium wiedzy na temat danej osoby, zachęca do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Chętnie i z przyjemnością sięgniemy po następne tomy, które będą ukazywały się w serii Najwybitniejsi naukowcy.

  Najwybitniejsi naukowcy. Maria Skłodowska-Curie.  Pierwiastki         promieniotwórcze, tom 1; 
 scen. i il. Jordi Bayarri, tłumaczenie:   Agata Ostrowska 

  wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021; liczba s.: 48

  Najwybitniejsi naukowcy. Darwin. Ewolucja teorii, t. 2

  scen. i il. Jordi Bayarri, tłumaczenie: Agata Ostrowska 

  wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021; liczba s.: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...