To postaci niezwykłe, ich praca intelektualna, chęć zdobywania nauki, prowadzonych intensywnie badań, dochodzenia do wniosków, zdumiewają. Autorowi udało się tak zaprezentować komiksy, że niosą ze sobą sporo treści, najważniejsze fakty z życia bohaterów, ich dokonania. Bez zbędnej nudy. Akcja toczy się szybko. Kolejne migawki pokazują to, co najbardziej istotne. Dzięki czemu efekt zachwytu sylwetkami gwarantowany.
Oto Maria Skłodowska-Curie. Jej dzieciństwo w czasach zaborów Polski, wychowanie w ówczesnych warunkach, ogromne parcie na wiedzę i kształcenie się, dogadywanie się z siostrą, żeby utrzymywać się wzajemnie w Paryżu i studiować na Sorbonie. Droga do nauki, wspólna praca z Piotrem Curie, małżeństwo, wychowanie córek, organizacja laboratorium, praca na Sorbonie, odkrycia pierwiastków radu i polonu, dwukrotne uhonorowanie Nagrodą Nobla (choć Piotr musiał interweniować do szwedzkiej akademii o sprostowanie i uznanie zasług dla kobiety). Ważny głos kobiety naukowiec, która prezentowała naukę jako sposób poznawania świata, a współpracę intelektualną jako narzędzie komunikacji pomiędzy narodami. Wykorzystanie promieni Rentgena podczas pierwszej wojny, stypendium w Stanach Zjednoczonych na badania nad radioterapią. Wszystkie te fakty pokazują niezwykle silną, odważną i mądrą kobietę przełomu XIX i XXI wieku.
I Charles Darwin. Jego pasja przyrodą, pomimo odmiennego zdania ojca o edukacji i dążeniu do tego, by został lekarzem. Studia teologiczne w Cambridge. Wyprawa z profesorem Henslowem do Walii, a potem rejs na Morze Południowe z kapitanem Fitzroyem (który słynął z zainteresowań naukowych, umiejętności matematycznych, eksploracji Ziemi Ognistej, pomiarów długości geograficznych). Wielka wyprawa podczas opływania świata, pochylanie się nad nieznanymi gatunkami zwierząt, zbieranie próbek i dochodzenie skąd tyle różnic między nimi. Dyskusje z naukowcami na Oksfordzie. Powoli wykluwająca się teoria ewolucji, która kształtowała się na równi z teorią Alfreda Wallace'a. Teorie Darwina u końca XIX wieku miały ogromne znaczenie, zmieniły postrzeganie świata. Uporządkował świat przyrody w drzewie życia, w którym pojawiają się kolejne gatunki zwierząt. Propagował myśl, że edukacja i kultura skutecznie poprawiają kondycję człowieka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz