17.07.2021

Litwa na dziko


Litwa ma w sobie dużo do odkrycia. Za każdym razem odsłania przed nami swoje kolejne atrakcje. Dlatego chętnie tu wracamy, odwiedzamy to, co już znamy i lubimy, a dla urozmaicenia szukamy nowych nieznanych nam dotąd mniej lub bardziej dzikich miejsc, nieskażonej natury, przejrzystych tafli jezior i leśnych ścieżek.

1. Jezioro Dusia (to już nasza mała tradycja, że po przejechaniu Polski i granicy z Litwą zatrzymujemy się nad tym przejrzystym jeziorem). Po raz pierwszy spotkaliśmy innych ludzi, korzystających z kempingów i wody.


 

2. W pobliskiej miejscowości Metele (lit. Metelių), tam gdzie jest też wieża, warto skorzystać z miejscowych pyszności, czyli wędzonych dobrze doprawionych ryb.

 

3.  Druskienniki (lit. Druskininkai), tym razem za dnia. Park Dineikos (lit. Dineikos sveikatingumo parkas) do złapania oddechu po parnym poranku i jazda kolejką, która rusza z miasta obok AquaParku do sportowej areny Snow Arena nad drzewami i rzeką Niemen (wys. 45 m, długość 1165 m).



4. Merecz (lit. Merkine) czyli ponownie kopiec nad ujściem Mereczanki do rzeki Niemen i długa zabawa w wodzie, łowienie "drogocennych" kamieni.


5. Jezioro Glebas (lit. Glėbas) - to bardzo płytkie jezioro. Po odejściu od brzegów dziesiątki metrów, woda nadal sięga do kolan albo trochę ponad. Dla dzieci frajda niesłychana, a i nam nie zdarzyło się tyle czasu spędzić niemal pośrodku jeziora brodząc po nim:)  


6. Wilno - urocze uliczki z nienachalnym upamiętnieniem dawnego getta, ul. Literacka (lit. Literatu g.), fantastyczne na deszczowy czy upalny dzień Muzeum Iluzji (niesłychana zabawa, eksperymentowanie i odkrywanie iluzji przy pomocy interaktywnych narzędzi) i Muzeum Pieniądza (bezpłatne wejście, a zbiory są imponujące, do tego piramida z monet, ważenie się i przelicznik wagi na złoto, srebro i platynę, test wiedzy, po którym można wydrukować banknot z własnym zdjęciem, denary z czasów Władysława Łokietka, pierwsze polskie banknoty, monety i banknoty krajów całego świata). Cmentarz na Rosie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzgórze Giedymina z basztą (lit. Gedimino pilies bokštas) - pierwotnie część zamku z XV w. I świętowanie 6 lipca koronacji króla Litwy Mendoga, czyli śpiewanie hymnu na głównym placu przy katedrze.










7. Kierniów (lit. Kernave), powrót na kopce do dawnej stolicy Litwy. 

8. Geograficzny środek Europy Purnuskes (lit. Purnuškės) w Łabonarskim Parku (lit. Labanoro regioninis parkas) z objaśnieniem, dlaczego geografowie wyznaczyli środek w kilku miejscach,  obeliskiem i współrzędnymi. W Łabonarskim Parku jest mnóstwo fantastycznych miejsc: wieża 36 metrów wysokości (chyba nasza najwyższa na Litwie), cudownie czyste i ciepłe jeziora (np. lit. Mindūnai bokstas i camping). A jakie Muzeum Etnokosmologii (lit. Lietuvos etnokosmologijos muziejus)!, mega nowoczesne, z przewodnikiem, który objaśnia połączenie etnokultury, zagadnienia kosmosu, uruchamia światła, muzykę, jest fanem tego, czym się zajmuje.







9. Wzgórze Voruty (lit. Šeimyniškėlių piliakalnio kompleksas) w uroczym miasteczku Onikszty (lit.  Anykščiai, AniksVolupio g.,). Wszystkie eksponaty, narzędzia rycerskie, zbroje, gry (np. drewniana wersja arabskiej gry Alquerqe z XV w. p.n.e. czy X n.e.:) i zabawy, strzelanie z łuku czy katapulty są do dyspozycji użytkowników. Obsługa przemiła, pomaga, objaśnia, zachęca do zabawy:).






10. Ścieżka sensoryczna długości kilometra! z błotem, kamieniami, drewnem, mchem, zejściem do wody w stawie, ekstra zabawa! (uwaga, wejście płatne tylko gotówką) kilka kilometrów poza miasteczkiem Onikszty.



11. Park labiryntów (lit. Labirintų Parkas, Skapiškių k.) w pobliżu Onikszty- możliwości rozrywki zabawy na pół/cały dzień, zjeżdżalnie, labirynty z roślin, luster i pasm materiału, mini golf, mini zoo, dmuchane pojazdy na wodzie, instrumenty muzyczne, uff.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...